Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Facebook Metaverse Nedir?

Facebook Metaverse nedir? sorusunun yanıtını Zuckerberg, “Metaverse, sizinle aynı fiziksel alanda olmayan diğer insanlarla oluşturabileceğiniz ve keşfedebileceğiniz bir dizi sanal alan. Meta veri deposu, sizinle aynı fiziksel alanda olmayan diğer insanlarla oluşturabileceğiniz ve keşfedebileceğiniz bir dizi sanal alan. Arkadaşlarınızla takılabilecek, çalışabilecek, oynayabilecek, öğrenebilecek, alışveriş yapabilecek, yaratabilecek ve daha pek çok şey yapabileceksiniz” şeklinde yapıyor.

Metaverse’i ya da sanal evreni sanal iletişimin bir sonraki aşaması olarak gösteren Mark Zuckerberg, “Teknolojinin bu ilerleyişini birbirimizle olan iletişimimizin daha doğal olması olarak görüyoruz. Facebook’un tarihçesinde internete metin girdik, ardından kameralı telefonlar geldi böylelikle internet daha görsel ve mobil oldu. Bağlantılar iyileştikçe daha zengin videolara sahip olduk” diye açıklıyor.

Facebook Hangi Metaverse?

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, ilk kez 2021 Temmuz ayında Facebook’un bir metaverse şirketi olmasını istediğini açıklamıştı. Bilimkurgudan ödünç alınan metaverse terimi, insanların dizüstü bilgisayarlar ve telefonlar yerine sanal gerçeklik araçlarıyla internete eriştiği bir geleceği tasvir ediyor. Facebook, daha büyük ve daha yetenekli bir sosyal grafik oluşturacağı ve hem yeni bir bilgi işlem platformunu, hem de yeni bir katılım platformunu temsil edeceği için Metaverse’den diğer tüm şirketlerden daha fazla faydalanabilir. Bir akıllı telefon işletim sistemi oluşturmaya ve tüketici donanımını dağıtmaya yönelik çeşitli çabalara rağmen, Facebook yalnızca uygulama ve hizmet katmanında takılıp kalan tek teknoloji hissesi olan şirket olmaya devam ediyor. Metaverse aracılığıyla, Facebook bir sonraki Android, iOS, iPhone ve Amazon’un sanal ürün sürümü olabilir.

Facebook Metaverse nedir sorusu aslına bakarsanız bizi birden fazla sanal gerçeklik setine ve patentine götürecek. Örneğin; sanal evrene katılmak Oculus Quest sanal gerçeklik setiyle mümkün olacak. Oculus Quest sanal gerçeklik gözlüğü gerektiren Horizon Worlds platformunda herkesin özel bir avatarı oluyor. Kullanıcılar, gözlükteki denetleyici düğmeleri kullanarak sanal dünyada istedikleri yere ışınlanabiliyorlar. Facebook birkaç yıl önce sanal gerçeklik seti üreten şirket Oculus’u satın almıştı. Facebook sanal gerçekliğin yanısıra artırılmış gerçeklik için Project Cambria’yı da tanıttı.

Kullanıcıların yüzlerinin anlık takibine bağlı olan bir diğer patent ise kullanıcıların yüz hareketlerine göre medya içeriği uyarlama üzerine. Bu kapsamda kullanıcının içinde bulunduğu duruma göre, yani konuşmaları, profili, cihazının konumu, takvimindeki etkinlikler gibi birçok faktöre göre otomatik olarak bir ifade önerisi sunulacak.

Başvurusu yapılan bir diğer patent ise gövdeye yerleştirilen giyilebilir manyetik sensör sistemi hakkında. Bu giyilebilir sensör sayesinde kullanıcıların vücut pozları anlık olarak izlenebilecek. Bu sayede sanal evrendeki karakteriniz, siz ne yapıyorsanız tam olarak aynısını yapacak.

Bir diğer patent ise kullanıcıların benzersiz avatarlarını oluşturmalarında büyük bir kolaylık sağlayacak cinsten. Kullanıcılar, Avatar kişiselleştirme motoru isimli bir sistem sayesinde kendi görünümlerini üç boyutlu olarak dijital dünyaya taşıyabilecekler. Sistem, bunun için fotoğraflarınızdan ve cilt taklitçisi isimli bir araç gibi birkaç araçtan faydalanacak. Ortaya çıkan avatar ise fazlasıyla gerçekçi olacak.

Facebook Neden Metaverse Oldu?

Facebook’un meta veri deposu henüz mevcut değil. Facebook meta veri deposunu gerçekleştirdiğinde, VR kulaklıklar, Ray-Ban Stories gibi artırılmış gerçeklik akıllı gözlükleri masaüstü ve mobil uygulamalarda sınırlı bir şekilde erişilebilir olacak. Aslında çoğumuz bir şekilde metaverse’e aşinayız ve çevrimiçi olarak bu tip platformlarda uzun süreler harcadığımızda metaverse öğeleriyle etkileşime girdiğimiz anlaşılıyor. New Yorker dergisi bu durumu destekler nitelikte, yeni AR ve VR eğilimli konseptin Facebook’un dijital ve sosyal hayatımızdaki yerleşik varlığının bir uzantısı olduğunu ve bunun üzerine inşa edildiğini savunarak “Biz zaten Facebook’un metaverse’ünde yaşıyoruz” başlıklı bir makale yayınladı.

Facebook’un meta veri tabanının önümüzdeki 1-2 yıl içinde, ağırlıklı olarak küresel ortaklıklara dayanarak gelişmesi bekleniyor. Facebook, metaverse içerik oluşturma çalışması için İngiltere’de Colorintech ile işbirliği yaptı. Almanya’da, Alte Nationalgalerie ile kapsayıcı XR deneyimleri üzerinde çalışıyor ve ayrıca İsrail’de Peres Barış ve Yenilik Merkezi ile birlikte bir AR ve VR başlangıç ​​büyüme programı başlattı. Facebook’un yaptığı bu hamleler metaverse açısından büyümesini kaçınılmaz olarak hızlandıracak kapsamlı teknoloji ve donanım ortaklıklarıdır.

Facebook Metaverse nedir sorusunun bir diğer yanıtı da büyük yatırımlar ve hayal edilemeyecek gelirlerdir. Her gün dünyadaki diğer tüm platformlardan daha fazla kullanıcı, günlük kullanım ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin yanı sıra dijital reklam harcamalarında ikinci en büyük paya, milyarlarca nakite, binlerce birinci sınıf mühendise ve bir kurucunun inancına sahip. Metaverse odaklı varlıkları hızla büyüyor ve yarı iletken ve bünyesinde beyinden makineye bilgi işlem arayüzleri için patentler içeriyor. Aynı zamanda Facebook, üçüncü taraf geliştiricilerin ve şirketlerin sürdürülebilir işletmeler kurabileceği bir platformdur ve ilerleyen zamanlarda Metaverse dünyasında nasıl bir yer edineceğini hep birlikte tecrübe edeceğiz.

Facebook Horizon

Facebook’un kendi sanal evrenine verdiği isim Horizon. Horizon’la insanlar sanal ortamda bir araya gelecek. Bu platform hem iş hem eğlence için kullanılabilecek. Horizon ayrıca parti geliştirmelere açık olacak gibi görünüyor. Şirket sanal evren üzerinden oyun oynanabileceğini de belirtti. Zuckerberg, Rockstar Games’in Oculus sanal gerçeklik gözlükleri için GTA San Andreas oyununun yeniden tasarlandığını açıkladı. Facebook Horizon eğitim amaçlı da kullanılabilecek. Facebook içerik üreticilerine 150 milyon dolar yatırım yapacağını söyledi. Ayrıca Horizon üzerinde geliştirme yapılması için sertifikalı eğitim de oluşturulacak.

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.