Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Metaverse Bizi Hangi Mesleklerle Tanıştıracak?

İnternetten sonra en önemli buluş ve geleceğin dijital dünyası olarak görülen Metaverse, yeni çalışma alanlarını ve iş fırsatlarını da beraberinde getirecek. Metaverse yakın gelecekte her anlamda hayatımızın bir parçası olacak ve bakalım Metaverse bizi hangi yeni mesleklerle tanıştıracak? 

Metaverse’de Hangi Meslekler Var?

Metaverse; blockchain ve kripto para teknolojileri ile birlikte, sanal dünyalardaki ürün yatırımlarına da entegre olacak ve birçok insanın kendilerini temsil eden avatarları aracılığıyla birbirleriyle ve dijital nesnelerle etkileşime girebilmelerine imkan sağlayacak. Bir iş bulma sitesi paylaştığı raporda, Metaverse sanal dünyasında ilgi görecek paylaştı.

Sanal Emlak Uzmanlığı

Metaverse dünyası, insanların sosyalleşebilmesine imkan sağlayacak olmasının yanı sıra kullanıcılarının ve şirketlerin sanal arsa, ev, dükkan gibi ihtiyaçlarına da cevap sunacak. Metaverse’deki sanal araziler bir emlak ekonomisi oluşturacak ve bu durum haliyle sanal emlak uzmanlığı gibi yeni bir iş tanımını da beraberinde getirecek.

Risk Yönetimi Uzmanlığı

Metaverse’ün bünyesine; blockchain, bitcoin ve NFT gibi yatırım araçları da entegre olacak. Yeni ve dijital teknolojik yapıya sahip yatırım araçlarına yapılacak yatırımlarda risk yönetimi uzmanları büyük önem kazanacak. Risk yönetimi uzmanları bir şirketi veya bireyi potansiyel olarak metaverse’de etkileyebilecek finansal riskleri değerlendirmekten sorumlu olacak.

Blokchain Uzmanları ve Geliştiricileri

Blokchain uzmanları ve geliştiricileri; finansal hizmetler, kamu, teknoloji şirketleri, e-ticaret ve pazarlama alanlarında önemli bir konuma sahip olacak. Bu uzmanlar, Metaverse’de blockchain’in kullanıcılara daha iyi hizmet vermesinin yollarını arayacak.

Dijital Dedektif

Metaverse bizi hangi yeni mesleklerle tanıştıracak sorusuna cevap bulduğumuz mesleklerden en ilginci Dijital Dedektiflik. Dijital ortamda bilgi saklama, işleme ve güvenlik konuları hem şirketler, hem de bireyler için daha da önem taşıyacak. Bu alanda uzmanlaşmış elemanlara metaverse ile birlikte daha fazla ihtiyaç duyulacak.

Oyun Tasarımcıları

Online oyunlar hem artan oyuncu sayısı hem de yarattıkları ekonomik büyüklük ile dikkat çekiyor. Metaverse ile birlikte, özellikle VR tabanlı oyunların prototipini oluşturacak, tasarlayacak ve kullanıcılarla buluşturacak oyun tasarımcılarına rağbet artacak.

Dijital Satış Uzmanı

Metaverse hem bireylere hem de markalara ürünlerini pazarlama, satma ve gelir elde etme anlamında fırsatlar sunacak. Fiziksel dünyada özellikle mağazalarda iletişim kurduğumuz satış uzmanlarına ya da satış temsilcilerine metaverse’de de ihtiyaç duyacağız. Fiziksel mağazalarda görmeye alıştığımız satış temsilcileri ve uzmanları, avatarları ile dijital evrende de görev yapacak.

Siber Güvenlik Uzmanı

Dünya daha dijital hale geldikçe siber suçlar; tüm bireyler, işletmeler ve devlet kurumları için en büyük tehditlerden biri olmayı sürdürüyor. Bu durum bireylerin ya da şirketlerin fiziksel güvenliğini korumak kadar önemli bir hal alacak. Siber güvenlik metaverse ile birlikte hayatın her alanına daha fazla yayılacak, belkide her bireyin ve şirketin gelecekte bir siber güvenlik uzmanı olacak.

Pazarlama Yöneticisi & Danışmanı

Metaverse bizi hangi yeni mesleklerle tanıştıracak? konulu yazımızda sizlere aktaracağımız son meslek dalı aslında yaşadığımız reel dünyada da her sektörün ihtiyacı olan ve kullandığı bir alan. Metaverse beraberinde iş ve özel hayata dair birçok yeniliği de getirecek. Yeni kuşakların ve yeni tüketicilerin beklentileri iletişim süreçlerini de değiştirecek. İletişim alanında her kademede uzman işgücü metaverse dünyasına hizmet sunacak. Hem fiziksel hem de dijital dünyaya hakim iletişim uzmanları ve bu uzmanların yer aldığı ajanslar markalara hizmet edecek. Pazarlama yöneticilerinin iş tanımlarına yeni görev alanları eklenecek. Pazarlama yöneticileri, kripto paralar ve blockchain teknojilerini de kullanarak potansiyel kullanıcıları tanımlayacak, eğilimlerini izleyecek ve şirketlerin pazar paylarını en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olacak stratejiler geliştirecek.

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.