Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
You have not selected any currencies to display

Metaverse İnternet mi ?

Yazımıza, insanlar kesinlikle metavers’ün bir tür internet olduğunu ya da internetin yerini alacağını düşünüyor diyerek başlayabiliriz. Peki Metaverse internet mi? Mark Zuckerberg, The Verge ile yaptığı bir röportajda metaverse’ü “BEDENLENMİŞ BİR İNTERNET” olarak tanımladı ve temelde insanların bir 2D uygulamada veya web sayfasında yapamayacağı farklı deneyimlere sahip olabileceği internetin yükseltilmiş bir versiyonu olarak yorumladı.

Avatar Metaverse Nedir?

Avatar tanımı, MSN zamanından beri tüm dijital ortamlarda küçük boyutlu görsellerimizin bulunduğu pencereye verilen isimken, bugün teknolojide geldiğimiz noktada her birimizi birebir ya da arzu ettiğimiz gibi dizayn ettiğimiz şekliyle gösteren bir karakter haline geldi. Meta veri deposunun en önemli faydalarından birinin varlık olması gerekiyor burada aslında anlatmak istediğimiz bir pencereden onları izlemek yerine; avatarlarımız aracılığıyla yerlerle ve insanlarla fiziksel olarak etkileşimde bulunma hissidir. Örneğin; Spatial ve Facebook Horizon gibi bir hizmette iş arkadaşlarınızı sanal bir masa etrafında toplamak, bazı insanlara Zoom’un küçük resimlerine bakmaktan daha doğal gelebilir.

avatar-metaverse

Bu bağlamda pek çok parça interneti tamamlayacak kadar onun yerini alacak gibi görünüyor. Bir kıyafetin üzerinizde nasıl duracağını görmek istiyorsanız sanal bir giyinme odasında avatarınıza giydirebilirsiniz. Bu, tam bir sanal mağaza gerektirmez ancak, düz ve uzamsal deneyimler arasında geçiş yapmanın kolay bir yoludur. İnternet ve Metaverse kıyaslandığında; Metaverse’ü bir dizi uygulama tabanlı hizmeti tamamlayan veya geleneksel web sitelerinin yerini alan ancak masaüstü tabanlı seçenekleri de geçersiz kılmayan mobil bir internet gibi de düşünenler olacaktır.

Metaverse internetmi sorusundan yola çıkarsak;  metin ağırlıklı, gerçek zamanlı olmayan bir internetin dikkate değer bazı avantajları olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Ayrıntılı sanal ortamları destekleyen ileri teknoloji bilgisayarlar, oyun konsolları ve VR kulaklıkları pahalı olabilir. Hareketlilik sorunları veya yavaş internet bağlantıları olan kişiler, bir avatarı gerçek zamanlı 3B dünyada hareket ettirmekte zorlanabilir. Az gören veya hiç görmeyen kişiler, web sayfalarındaki metne erişmek için ekran okuyucuları kullanabilirken, görüntülere dayalı bir ortamda gezinmek daha zor olabilir. Erişilebilirlik uzmanları bu sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir ancak tüm bunlar çözülmeden önce daha gidilecek çok yol var gibi görünüyor.

Tim Sweeney, The Washington Post’ta benzer bir çizgide ilerliyor ve metaverse’ü kullanıcıların bir an Epic’in Fortnite oyunu gibi çok oyunculu bir oyun oynamak için arkadaşlarına katılabilecekleri, bir sonraki an Netflix üzerinden bir film izleyebilecekleri bir tür çevrimiçi oyun alanı olarak hayal ediyor. Video izleyebileceğiniz, arkadaşlarınızla oyun oynayabileceğiniz ve bir şeyler satın alabileceğiniz bir yer hayal ediyorsanız bu yer internete çok benzeyecektir diyor.

İnternet ve Metaverse kıyaslandığında; Metaverse’ü bir dizi uygulama tabanlı hizmeti tamamlayan veya geleneksel web sitelerinin yerini alan ancak masaüstü tabanlı seçenekleri de geçersiz kılmayan mobil bir internet gibi de düşünenler olacaktır.

Metaverse Blockchain Nedir?

Metaverse, sadece internet değil aynı zamanda merkeziyetsiz hesap defterleri, akıllı sözleşmeler, 3D teknolojisi ve çeşitli teknolojiler aracılığıyla oluşturulan dijital bir mekân üzerinden erişilen bir artırılmış gerçeklik deneyimidir. Metaverse’de, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik projeleri, blockchain sistemi kullanarak hayata geçirilir ve bu evrende edindiğiniz dijital varlıklar blockchain sistemiyle kaydedilir. Böylelikle Metaverse’i kullanan herkesin dijital varlıkları korunmuş ve benzersiz hale getirilmiş olur. Varlık alım satımları da her projenin kendi geliştirdiği dijital paralar yoluyla gerçekleşiyor.

banner

Metaverse Evrenleri Nelerdir?

Metaverse internetmi sorusunun cevabını belkide herkes kendi algısına göre uyarlayacak. Metaverse, dijital olan birçok platform ve aracın birleşerek oluşturduğu bir evren ya da ortam olarak adlandırılabilir. Bu platform ve araçların arasında sosyal medya, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, kripto paralar,  gerçek hayatta var olan tüm unsurlardan oluşuyor diyebiliriz. Tüm dijital ortamların birleştiği sanal bir evren olarak da düşünebiliriz. Meta-evren’in kısaltması olan metaverse, gerçek ve sanalın bir bilim kurgu vizyonunda birleştiği ve insanların farklı cihazlar arasında hareket etmesine ve sanal bir ortamda iletişim kurmasına izin verdiği dijital bir dünya. Metavers’de yapılan her yeni ev, alınan her arsa, şirketlerin yaptığı tüm girişimler, içeriği ne olursa olsun açılan her mekan aslında başlı başına bir evren ve Metaverse tüm bunları içinde var eden, kapsayan bir kainat.

Related Posts

Leave a Reply

Son yazılar

Güney Kore Metaverse’de
Haziran 7, 2022By
Somnium Space
Mayıs 29, 2022By
Apexaverse
Mayıs 29, 2022By

Video Posts

You have not selected any currencies to display
You have not selected any currencies to display