Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
You have not selected any currencies to display

ABD Senatosuna Kripto Para Yasa Tasarısı Sunuldu

Uzun süredir kripto para yatırımcılarının merakla beklediği, kripto paraları regüle etme amacıyla hazırlanan yasa tasarısı ABD’de resmen tanıtıldı ve ABD Senatosuna Kripto para yasa tasarısı sunuldu. Senatörler Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand’ın öncülük ettiği yasa tasarısı, daha önce de ifade edildiği gibi kripto para regülasyonlarını bazı istisnalar dışında Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na devrediyor. Tasarı, kripto paralar konusunda hem regülatörlere hem de yatırımcılara ciddi bir kanun netliği olacak gibi görünüyor.

SEC başkanı Gary Gensler’ın “Vahşi Batı” olarak adlandırdığı kripto para evreni için bu yasa tasarısı uzun vadeli bir çalışma sonucu oluşturuldu ve hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Kongre üyeleri tarafından desteklendi. Çalışmalarını uzun süredir kamuoyuyla paylaşan iki senatör Kirsten Gillibrand ve Cynthia Lummis, gelişmekte olan kripto para piyasasının etrafına koruma duvarları örecek olan ilk büyük adımı atmaya hazır olduklarını belirttiler.

Daha önce de açıklandığı gibi yasa tasarısı, dijital varlıkların regülasyonunu CFTC yani Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na devrediyor. Dolayısıyla kripto paralar ve dijital varlıklar daha çok buğday, petrol ve çelik gibi emtialara benzetiliyor. Böylelikle kripto para sektörü SEC’ye değil, CFTC’ye bağlanmış olacak.

Yasa tasarısında yardımcı varlıklarla ilgili detaylar da verildi. Tasarıda, CFTC’nin gözetim konusunda sorumlu olmasına rağmen bazı varlıkların SEC’ye de senede iki kez bildirimde bulunmaları zorunlu hale getirildi. Tamamıyla merkeziyetsiz olmayan ancak bir menkul kıymet olma standartlarını da karşılamayan bu tür varlıklarla ilgili ihraççılar senede iki kez SEC’ye bildirim ve açıklama yapmak zorunda olacaklar. Sabit coin’ler %100 şekilde yüksek kalite likit varlıklarla korunacak.

ABD Senatosuna Kripto para yasa tasarısı sunuldu ve tasarıda son dönemin en çok tartışılan konusu sabit coin’lere de değinildi ve şu ifadeler kullanıldı: “Sabit coin’leri koruyan rezervlerin yüksek kalite likit varlıklardan oluşması gerekmektedir. Aynı zamanda sabit coin ihraççısı şirketler, kamuya açık bilgiler de sağlamak zorunda kalacaklar.” Tasarıda ayrıca bankaların da sabit coin çıkarmaları istemeleri durumunda özel bir sürece tâbi tutulacakları yazıldı.

Senatör Lummis konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında senatör olduğu eyalet Wyoming’in kripto para dostu bir yer olmasına vurgu yaptı ve şunları söyledi: “Benim eyaletim olan Wyoming, dijital varlık regülasyonları konusunda liderlik eden bir yer oldu ve bu başarıyı ülke çapında da sürdürmek istiyorum. Endüstri her geçen gün büyüyor ve biz tüketiciyi korurken aynı zamanda inovasyonun da önüne geçmemeye dikkat etmeliyiz.”

Aynı açıklamada değerlendirmelerde bulunan diğer senatör Gillibrand da, “Bu çalışma hem endüstri hem de regülatörler için bir netlik oluşturacak. Aynı zamanda da dijital varlık piyasasının gelişimini de sürdürmesini sağlayacaktır” dedi.

ABD Senatosuna Kripto para yasa tasarısı sunuldu ve konuyla ilgili yapılan açıklamada ayrıca, yasa tasarısının hazırlanmasında Cumhuriyetçi senatörler Mitch McConnell ve Pat Toomey’nın yanı sıra, Demokrat senatörler Ro Khanna ve Ron Wyden’ın da büyük katkı verdikleri belirtildi. 2013 yılından bu yana Bitcoin yatırımı yapan Cynthia Lummis, kripto para yasa tasarısı kararını ilk olarak Aralık ayında açıklamıştı.

 

Related Posts

Leave a Reply

You have not selected any currencies to display