Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

MetaFi Nedir? DeFi’nin Metaverse İle Buluştuğu Yer

“Metadata” (metaverse değil!) ve “DeFi” kelimelerini birleştiren MetaFi , kripto endüstrisinin en ileri teknolojilerinin birleşimidir. Farklı platformlar arasında benzeri görülmemiş yeni bir birlikte çalışabilirlik çağını başlatmak amacıyla oyunlar, metaverse’ler ve sosyal medya dahil olmak üzere büyük ölçekli blok zinciri uygulamalarını standartlaştırmayı amaçlıyor.

MetaFi nedir?

MetaFi, metaverseler için Meta ve DeFi için Fi olmak üzere iki kelimenin karışımıdır. MetaFi, oyunlar, sosyal medya ve metaverse dahil olmak üzere geleneksel Web2 büyük ölçekli uygulamalar için blok zinciri teknolojisini standartlaştırmayı amaçlayan yeni bir paradigma kaymasıdır. Bu, birlikte çalışabilirliği geliştirmeye yardımcı olan birleştirici bir standart yaratacaktır.

MetaFi, metaverse, GameFi, SocialFi, Web3 ve NFT’ler gibi tüm farklı proje türlerine gelişmiş ve sofistike DeFi Infra sağlayan ve bunları tek bir çatı altında toplayan bir konsepttir: MetaFi. Bu, varlıkların sahipliğini tanımlayan metaverseler sayesinde mümkündür. MetaFi fikri, çeşitli platformlarda ve blok zincirlerde kullanılan tanımlanmış meta veri standartları sayesinde birlikte çalışabilir, tek bir Meta ekosistemine geniş bir blok zinciri işlevselliğini uygulamayı amaçlamaktadır. MetaFi, Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar (DAO’lar) gibi topluluk yönetimiyle birleştirilmiş, değiştirilebilir ve değiştirilemez tokenlerin bir karışımını içerebilir. MetaFi’nin amacı, standartlaştırılmış metaverse parametreleri üzerine inşa edilmiş yeni bir ekosistem oluşturmak ve teşvik etmektir.

Bu farklı kripto ilkellerinin kombinasyonu, blok zinciri aracılığıyla dünyanın dört bir yanından kullanıcılara hizmet veren tam teşekküllü bir paralel ekosistem sağlar. Meta ve DeFi’nin bir kombinasyonu olan MetaFi, metaverseler ve ağlar arasında NFT ve oyun metaverse standartları gibi diğer teknolojiler için standartlar oluşturmayı amaçlar.

Meta kelimesinin kullanımı bu bağlamda metaversenin kısaltmasından ziyade “her şeyi kapsayan” veya “amaç için bir araç” olarak anlaşılabilir, ancak bu uygulamaların çoğu gerçekten de bu uygulamalarda kullanılmak üzere geliştirilecektir. .

MetaFi Nasıl Çalışır?

Birlikte çalışabilirliği geliştirmek için MetaFi, çoğu blok zincirindeki varlıklar için metaverse varlığından yararlanır. Örneğin, bir NFT’nin metaverseleri genellikle ilişkili görüntüye bir bağlantı içerecektir. Ayrıca bir Bitcoin (BTC) işlemine meta datalar ekleyerek düz metin olarak fazladan bilgi girebilirsiniz.

Herhangi bir blok zincirinde kullanılabilen metaverse standartları oluşturmak, varlıkları kolayca makine tarafından okunabilir ve sıralanabilir hale getirecektir. Örneğin, bir NFT pazarı, hepsi meta dataları aynı şekilde sunarsa, birçok blok zincirinden NFT’leri anlamaya ve sıralamaya başlayabilir.

MetaFi Applications

Yukarıda bahsedildiği gibi, MetaFi’deki fırsatlar sınırsız olacak ve işte yakında hayata geçmeye başlayabilecek birkaç kullanım örneği.

Sanal Dünyalar

Sanal dünyalar, gerçek dünyayı taklit edebilen veya etmeyebilen sosyal, iş, ticaret veya oyun ortamlarının amacına hizmet eden dijital alanlardır. Gerçek dünyayı temsil ettiklerinde, genellikle satın alınabilen, ticareti yapılabilen ve serbestçe üzerine inşa edilebilen NFT’ler olarak temsil edilen kıt bir arazi unsuru içerirler.

Sanal dünyalar size oynamak, inşa etmek veya sadece arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla buluşmak için bir yer sunacak. Walmart gibi bazı işletmeler, kullanıcıların mal ve hizmet alışverişi yapmak için meta datalara katıldığı bir sanal alışveriş vizyonu çizmiştir. Diğer işletmeler, kullanıcıların hayallerindeki evleri, mimari harikaları inşa edebilecekleri veya sadece arkadaşlarıyla takılabilecekleri satılık araziler sunmaya başladı.

Sanal dünyalar, giyilebilir NFT’ler, sarf malzemeleri vb. gibi çok çeşitli uygulamalarla birlikte gelir ve NFT’lerin sanal gerçekliğe basit ve anlaşılır uygulamalarını sunar.

MetaFi

Pazaryerleri

Pazaryerleri, arz ve talebi eşleştiren, NFT’lerin keşfedilebilirliğine, kullanıcıların serbestçe ticaret yapmasına ve doğrudan NFT yayınlamasına izin veren merkezi olmayan dijital yerlerdir. Orada, NFT’ler finansal varlıklar olarak kabul edilir ve mülkiyeti yönetir. Bu pazar yerleri, sanal giyilebilir cihazlar, oyun içi öğeler, NFT sanatı veya gayrimenkul ve çok daha fazlası gibi her türlü NFT’yi alıp satmakla ilgilenen herkes için bir başvuru platformu olabilir.

Gerçekten NFT döneminin başlangıcındayız ve henüz tüm kullanım durumlarını keşfetmedik.

Verim Tarımı NFT’leri

Getiri üretmek, kredi almak için NFT’leri teminat olarak kullanmayı ve ardından ödünç verilen fonları daha yüksek bir oranda yeniden yatırmayı içerir. Bazı NFT’ler, sahibinin getiri elde etmek için NFT’ye bahis yapmasına veya NFT’yi kullanmak isteyen başka birine kiralamasına olanak tanıyan, örneğin normalde karşılayamayacak durumda olan oyunculara pahalı veya değerli NFT oyun içi öğeleri kiralamak gibi işlevlerle birlikte gelir. Karşılığında, mal sahibi, borç verenin kazançlarından bir pay veya NFT’lerini başkalarına kiralamak için sabit bir ödeme alır.

Taraftar Tokenleri

Paribu’ya aşina iseniz, muhtemelen daha önce fan token’ları duymuşsunuzdur. Bu tokenlar sahiplerine VIP topluluklarına üyelik, özel etkinliklere erişim, oy hakları ve daha fazlası gibi çeşitli avantajlara erişim sağlar.

“Taraftar Tokenları, token sahiplerine ekipler ve markalar ile özel avantajlar ve ayrıcalıklar sağlıyor. Spor kulüpleri, takımlar, markalar ve diğer etkili kişiler, taraftar topluluklarını büyütmek ve destekçilerini ödüllendirmek için Paribu Taraftar Tokenlarını kullanabilir.”

Paribu Taraftar Tokenları Nedir?

Paribu Taraftar Tokenlarının kendine has özellikleri olsa da, taraftar tokenlerinin fırsatları henüz tam olarak keşfedilmemiştir ve kullanım durumları ve biçimleri ihraççıya göre değişiklik gösterecektir.

MetaFi Zorlukları ve Mevcut Sınırlamalar

MetaFi, genellikle sanal gerçeklik içine yerleştirilen meta datalara dayalı her şeyi kapsayan bir ekosistem olarak anlaşılabileceğinden, hem yazılım hem de donanım için bir dizi gereksinimle birlikte gelir. Bu gereksinimler, yalnızca MetaFi’de inşa edenler için değil, aynı zamanda onunla etkileşim kurmak isteyen kullanıcılar ve oyuncular için de zorluklar yaratır.

MetaFi’nin Geleceği

MetaFi’nin geleceği henüz ortaya çıkmadı, ancak şimdiden ortaya çıkmaya başlayan birkaç kullanım durumu var. MetaFi’de büyük bir rol, kullanıcılara dijital kimliklerine ve varlıklarına basit erişim sağlayacak merkezsiz kimlik yönetimi ve itibar yönetimi sistemleri tarafından oynanacaktır. Ancak bunların hepsi henüz emekleme aşamasında.

Adlandırma hizmetleri, devam eden sorunu uzun ve karmaşık adreslerle çözmemize yardımcı olabilecek araçlardır. Basit adlandırma hizmetleri, bunun yerine insan yapımı hatalar için alan yaratır. Bu, tokenlerinizi uzun bir BEP-20 adresi yazmak yerine MatthewBSC.bnb gibi basit bir adres adına göndermenize olanak tanır.

MetaFi’nin gerçekten meta olmasını istiyorsak, BNB Zincirinin, şu anda çoğu %100 birlikte çalışabilir olmadığı için, katman 0 veya katman 1 ağları olsun, çeşitli blok zincirlerinde çeşitli standartlar geliştirmesi gerekir.

Bunların hiçbiri, çok zincirli işlevsellik ve muazzam miktarda varlık ve veri aktarımını kolaylaştıracak köprüler ile geliştirilen istikrarlı ve birlikte çalışabilir projeler olmadan mümkün olmayacaktır.

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.