Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.
SolScan Nedir

SolScan Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Solscan, Solana ekosistemine odaklanan eksiksiz bir blok gezgini ve veri analizi platformudur. Solscan, kullanıcılar, geliştiriciler ve projeler için çok çeşitli veri hizmetleri sağlar.

Solona ağında sıklıkla işlem yapan bir yatırımcıysanız, blockchain dehası SolScan’dan başka bie playforma ihtiyacınız yok.

Solana kullanıcıları ve sol cüzdan sahibi yatırımcılar bilgiye ulaşmanın pratik yolunu ve oğru araçları sağlayan bir platforma sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu bilirler. Solscan solana yatırımcılarına tam olarak bunu vaat eder. Solscan ağında yapılan tüm işlemler etkinlik olarak kayıt altına alınıp rapor  edilir.

SolScan Nedir?

Solscan, kripto yatırımcılarının solana ağındaki yatırımlarını ve adres etkinliklerini izleme ve görsel olarak sunma özelliğine sahip gelişmiş bir analiz aracıdır. Solscan, kullanıcılarına analiz edebilecekleri verileri sunarken, ağ içinde bulunan yatırımların nasıl çalıştıklarını ve temel mantıklarını anlamaya yardım eder. Solscan platformu içerisinde barındırdığı öğretici kılavuzlar ile aynı zamanda eğitici bir kaynaktık.

Hala gelişme süreci devam eden platforma her geçen gün farklı özellikler eklenmektedir.  Solscan ekibi, dünyanın dört bir yanından blockchain teknolojisi konusunda tutkulu gönüllülerden oluşuyor.

SolScan Nasıl Çalışır?

Solscan, kripto işlemleri, akıllı kontratlar ve belli kripto yatırımlarının blok zincir ağını taramanıza izin veren bir analiz aracıdır.  İşlem verilerini gerçek zamanlı ve genesis bloğuna geri giden geçmiş verilerde görüntülemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca Solscan, gönderici ve alıcı adresleri, tutarlar , gaz ücretleri ve daha pek çok konuda bilgi verir.

Solscan’i kullanmak için, platforma girdiğinizde sayfada bulunan arama çubuğu kısmına ilgilendiğiniz yatırımın kontrat adresini yada sembolünü giriş yaparak aratabilirsiniz.

Solscan, web sayfasını ziyaret ettiğinizde burda bahsettiklerimize ilave olarak kripto para alanına farklı araç ve kaynaklardan faydalanabilirsiniz. Sitenin Kaynaklar sayfasını ziyaret ettiğinizde platformun nasıl çalıştığına dair hazırlanmış kapsamlı bir öğretici karşılar sizi.

SolScan 1

SolScan’deki İşlemler

SolScan’deki işlemler, kökü üstte ve yapraklar altta olacak şekilde bir “ağaç” şeklinde görselleştirilir. Kök, ilk çıkarılan bloktur ve sonraki her blok bir veya daha fazla önceki bloğa bağlanarak bir zincir oluşturur. Ana zincirin parçası olmayan bloklara “orphans” denir.

Her işlemin “hash” adı verilen benzersiz bir tanımlayıcısı vardır. Karma işlemi tanımlamak için kullanılır ve ayrıca zincirdeki önceki tüm işlemlere bir bağlantı görevi görür. Hash fonksiyonları tek yönlüdür: Bazı verilerden bir hash hesaplamak kolaydır, fakat hash’den orijinal verileri oluşturmak imkansızdır.

Bir işlemin göndericisi, alıcının adresini, gönderilecek SOL miktarını ve bir ücreti belirtmelidir. Ücret, işlemi doğrulayan ve bir bloğa dahil eden madencilere ödeme yapmak için kullanılır.

Alıcının adresi, alıcının özel anahtarından türetilen bir Solscan genel anahtarıdır. Gönderici, geçerli bir işlem oluşturmak için alıcının genel anahtarına sahip olmalıdır.

Solscan’ı kullanmak için bir Solana cüzdanına sahip olmanız gerekir. Solana cüzdanı, SOL özel anahtarlarınızı saklayan ve SOL gönderip almanıza izin veren bir yazılımdır. Pek çok farklı cüzdan var ama hepsi aynı amaca hizmet ediyor.

Bir cüzdanınız olduğunda, Solscan’da bir hesap oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için cüzdanınızın genel anahtarını sağlamanız gerekecek. Hesabınız oluşturulduktan sonra, SOL gönderip almak ve işlem geçmişinizi görüntülemek için Solscan’ı kullanabilirsiniz.

Solscan, güneş sisteminizi takas etmenin ve yönetmenin devrim niteliğinde yeni bir yoludur. Uzaydaki gezegenleri, ayları ve diğer nesneleri kolayca alıp satmanıza olanak tanır. SolScan ile tüm işlemlerinizi takip edebilir ve güneş enerjisi nesnelerinin en son fiyatlarından haberdar olabilirsiniz. Solscan ayrıca yerleşik bir sohbet sistemine sahiptir, böylece diğer traderlarla gerçek zamanlı olarak iletişim kurabilirsiniz.

Solscan, Solana ticaretine girmek isteyen herkes için mükemmel bir araçtır. Kullanımı kolaydır ve akıllı işlemler yapmak ve Solana yönetmek için ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahiptir.

SolScanner, portföylerini ve piyasaları takip etmesi gereken yatırımcılar ve traderlar için mükemmel bir çözümdür. SolScanner’ın gerçek zamanlı güncellemeleri ve uyarıları ile daha iyi yatırım kararları verebilir ve rekabette bir adım önde olabilirsiniz.

SolScan’i Ne İçin Kullanabilirsiniz ?

Yatırımlarınızı gerçek zamanlı olarak izlemek, piyasanın volatil hareketlerinde ani uyarı  almak, günlük piyasa trendlerini analiz etmek ve şirket yatırımlarından haberdar olmak için Solscan’ı kullanabilirsiniz.

Siteyi ziyaret ettiğinizde geçmişte yaptığınız işlemleri görüntüleyebileceğiniz bir arama barı bulunur.  Adres Bilgileri sayfası, SOL bakiyesi, en son dolar değeri ve toplam işlem sayısı gibi adresle ilgili verileri gösterir.

Belirli bir işlemi araştırmak için Ayrıntılar bağlantısını tıklayın. Bu size işlemle ilgili, içinde bulunduğu blok, zaman damgası, sonuç, imzalayan, ücret, ana işlemler ve önceki blok karması gibi bilgileri gösterecektir.

Sayfanın üst kısmındaki İşlemler sekmesine tıkladığınızda, adrese giren ve çıkan tüm işlemlerin görüntülendiği bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Burada imza, blok, zaman damgası, sonuç, imzalayan, ücret, ana işlemler ve önceki blok hash gibi her bir işlemle ilgili bilgileri görebilirsiniz.

SolScan’in Dezavantajları

Solscan son derece keyifli bir platform olsa da her kripto platformu gibi riskler taşıdığını göz önünde bulundurarak kullanmak gerekir. Örneğin;

Solscan akıllı bir conttrattaki olası tüm güvenlik açıklarını yakalayamayabilir. Bunun nedeni varolan tarayıcının bugüne kadar keşfedilmiş güvenlik açıklarına uygun bir veritabanına sahip olması ve güncel açıkları keşfetme olasılığının az olmasıdır.

İkincisi, Solscan yanlış pozitifler verebilir, yani hiçbir güvenlik açığının olmadığı bir güvenlik açığını belirleyebilir. Bu, akıllı bir sözleşmenin gereksiz yere değiştirilmesine ve hatta yeniden yazılmasına yol açarak yeni güvenlik açıkları ortaya çıkarabilir.

Solscan, çevrimiçi etkinliğinizi izlemenize potansiyel olarak yardımcı olabilir. Bunun nedeni, yazılımın bir ağdaki cihazları tararken bir IP adresi kullanmasıdır. Bu bilgiler kişisel olarak tanımlanabilir olmasa da, çevrimiçi alışkanlıklarınızın bir profilini oluşturmak için kullanılabilir.

Solscan’ın açık kaynaklı bir yazılım olduğunu ve belirli bir organizasyon veya projeyle bağlantılı olmadığını hatırlamak önemlidir. Diğer araçlarla aynı düzeyde incelemeye tabi değildir ve hatalardan veya güvenlik açıklarından arınmış olduğunun garantisi yoktur.

Son olarak, SolScan’in bir ağ üzerinde daha büyük bir saldırının parçası olarak kullanılma olasılığı da vardır. Bunun nedeni, yazılımın savunmasız cihazları taramak için kullanılabilmesidir. Bir bilgisayar korsanı Solscan’e erişebilirse, bunu bir ağa saldırı başlatmak için kullanabilir.

Özellikle Solscan, bu risklere rağmen akıllı sözleşmeleri denetlemek için yararlı bir araç olabilir. Diğer araçlar ve yöntemlerle birlikte kullanıldığında, dağıtımdan önce ele alınabilmeleri için olası güvenlik açıklarının belirlenmesine yardımcı olabilir.

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.