Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

NFT Staking Nedir? Dijital Koleksiyonunuzla Pasif Gelir Kazanın

Hepimiz NFT’leri ve onların özel ihtişamını duyduk. Eşyaları toplama şeklimizi öyle bir şekilde değiştirdiler ki, artık onların etrafında inşa edilmiş bütün platformlar var.

Bazı NFT’ler, Cryptopunk kataloğu gibi yüksek bir fiyat etiketi ile gelir. İlk NFT olan Quantum bir milyon dolardan fazla satıldığından beri, insanlar kendi değiştirilemez piksel setleri için interneti araştırıyorlar.

NFT’ler birçok şekil ve boyutta, hatta bazen renklerde gelir. Farklı biçimlerde çok sayıda platformda görünürler, ancak en popüler enkarnasyon çevrimiçi oyun varlıklarıdır.

Oyunun blok zincirinde kripto para birimi için satılabilecek nadir kartları topladığınız kart oyunları vardır. MIR4 gibi macera oyunlarının çeşitleri, NFT olarak basılabilen ve uygun gördüğünüz şekilde takas edilebilen oyun içi kaynakları ve öğeleri toplamanıza olanak tanır.

Üst düzey NFT’lerden birine sahip olmak heyecan verici, ancak çoğumuz için yolculuk genellikle burada sona eriyor. İnsanlar genellikle kendilerini NFT’lerini satarken, başka bir nadir ürünle takas ederken ya da ustaca hazırlanmış 1 KB’lık resme hayret ederken bulurlar. Şimdi, NFT sahiplerinin eşyalarını daha iyi kullanmaları için bir yol var ve buna staking deniyor.

NFT Staking Nasıl Çalışır?

NFT staking, varlığınızla daha fazla kazanmanıza izin verirken, ona sahip olmanızı sağlar. Bu, NFT’ler yerine kripto para biriminiz için ödüller kazanabileceğiniz Liquid Earn programına benzer.

İlk aşamalarında yeni bir tamirci ama umut verici bir temele sahip ve şimdiden sonuçlar üretti. Yaptığınız şey, bir NFT’yi ya yerel blok zincirinde ya da getiri elde etmek için stake etmeyi destekleyen bir platformda beklemeye almak. Getiri getiren bir hesap düşünün, ancak içinde türünün tek örneği olan tek bir banknot var.

NFT’lerle ilgili başka bir şey de, akıllı bir sözleşmeyle (ERC-721) mühürlenmiş olmalarıdır. Sözleşmede, token’ın içinde bulundukları blok zincirinin yanı sıra diğer tokenlerle etkileşime girmesine yardımcı olan mekanizmalar vardır. Bu, çevrimiçi oyunlardan kazandıklarınız da dahil olmak üzere tüm NFT’lerle çalışır. Bununla birlikte, NFT’nizi stake ettiğinizde, işi yapan ve kazancınızı yöneten sözleşmedir.

ERC-1155 olan NFT’leri simgeleyen başka bir akıllı sözleşme türü daha var. ERC-721’den daha verimli olduğu söyleniyor, ancak nadir bir öğenin özel unsurunu tamamen göz ardı ediyor. NFT’lerinizi Costco gibi toptan satıyorsanız ve bunları olabildiğince hızlı taşımanız gerekiyorsa, ERC-1155 sizin için mükemmel olabilir. Başka bir durumda, 721’e bağlı kalın.

Bir NFT’ye bahis yapmanın birkaç yolu vardır, ancak en yaygın uygulama getiri elde etmektir. Bunu bu şekilde yaparsanız, stake edebileceğiniz NFT’ler genellikle kendi blok zincirlerine özel olanlardır. Bu, o blok zinciri tarafından üretilen token’ları kazanacağınız anlamına gelir.

Örneğin, bir P2E oyunu olan CryptoBlades oynuyorsunuz ve A sınıfı bir ürün alıyorsunuz. Stake etmeye karar verirseniz, CryptoBlades blok zinciri o öğeyi kilitler ve size oyunun yerel para birimi olan SKILL token’larını öder.

Buradaki fikir, en nadir öğelerin bazılarını dolaşımdan uzak tutmaktır, böylece geliştiriciler aynısından daha fazlasını yapabilir, bu da daha fazla oyuncu getirir ve daha fazla gelir elde eder. Bununla birlikte, bazı platformlar, NFT’yi oyunlarında onları stake ederken aynı anda kullanmanıza izin verecektir.

Herhangi bir özel blok zincirine (Ethereum hariç) ait olmayan NFT’ler için, doğrulama hakları için bunları stake edebilirsiniz.

Modern kripto para birimleri, kullanıcıların bir blok zincirindeki işlemleri doğrulamak ve ödüller kazanmak için kendi paralarının bir kısmını stake ettiği Proof of Stake sistemine doğru kayıyor. Doğrulayıcılar, her yeni işlem oluşturulduğunda rastgele seçilir. Ne kadar çok stake yaparsanız, o işlemi doğrulama hakkını elde etme şansınız o kadar yüksek olur.

NFT Staking1

NFT Staking Platformları

İşte NFT staking’i destekleyen önde gelen blok zincirlerinden bazıları. Onları duymuş veya hatta bazı oyunlarını oynamış olabilirsiniz.

Onessus

Onessus, NFT oluşturma üzerinde çalışan merkezi olmayan bir oyun platformudur. Öne çıkan oyunlarından biri olan HodlGod, topluluğa ikonik Immortal Gear setlerinin bir parçası için yarışıyor. Onessus, WhenStaking adlı NFT stake etmeye adanmış ayrı bir çözüme sahiptir. Yerel bir para birimi olan VOID tokenleri kazanmak için Onessus oyunlarında edindiğiniz NFT’leri buraya kaydedebilirsiniz.

KIRA

Web3 Vakfı üzerine inşa edilen Kira ağı, Dapps’i birbirine bağlar ve farklı platformlar arasında birlikte çalışabilirlik sağlar. KEX tokenleri kazanmak için her türlü NFT’yi stake edebilirsiniz ve KEX sahipleri, Kira’nın yerel NFT’lerini kazanmak için tokenlarını stake edebilirler. Kira ayrıca NFT’nizi daha küçük parçalara bölebilir ve bunları bireysel NFT’ler olarak belirtebilir.

Splinterlands

Bu, yeni NFT stake seçenekleriyle daha fazla dikkat çekeceğinden şüphelendiğimiz bir kripto ticaret kart oyunudur. Oyunda topladığınız her kart bir NFT’dir ve diğer oyuncuların ödünç alabilmesi ve onlarla oynayabilmesi için bir kütüphanede sahip olduğunuz şeyi stake edebilirsiniz. Pasif işlem ücretleri kazandığınız bir likidite havuzuna benzer.

Bu oyun, oynayabileceğiniz 120’den fazla oyun içeren Hive blok zincirinde çalışır.

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.