Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Tanıdı

Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıdı ve bunu tüm dünyaya duyurdu. Bildiğiniz gibi, Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıyan ilk ülke El Salvador’du artık Orta Afrika Cumhuriyeti’de Bitcoin kervanına katıldı. Orta Afrika Cumhuriyeti; oldukça geniş elmas, altın ve uranyum yataklarına sahip olmasına rağmen dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer alıyor.

Ülkenin Bitcoin’i benimsemesinin ekonomik olarak toparlanmasına ve ülkede barışın inşa edilmesine yardımcı olacağı düşünülüyor. Uluslararası Para Fonu IMF, El Salvador’u da Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıdığında eleştirdiği gibi, bu kararı da ağır bir şekilde eleştirdi. Orta Afrika Cumhuriyeti’nin şimdiye kadar kullandığı resmi para birimi CFA (Afrika Finansal Topluluğu Frangı) frangı ile birlikte Bitcoin’in de resmi para birimi olarak kullanılmasıyla diğer kripto paraların kullanımı da yasallaşmış olacak.

Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıdı ve ülkenin Genelkurmay Başkanı Obed Namsio’ya konuyla ilgili açıklamasında “Bu hamle, Orta Afrika Cumhuriyeti’ni dünyanın en cesur ve en vizyoner ülkeleri haritasına yerleştiriyor” dedi. Yıllardır silahlı çatışmalara sahne olan ülke Rusya ile müttefik ve isyancılarla mücadele için Wagner grubundan destek alıyor.

Bazı uzmanlar, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin suçluların para aklamasını kolaylaştıracağı ve üretiminde çok fazla enerji kullanılması nedeniyle çevreci olmadığı gibi gerekçelerle bu adıma karşı çıkıyor. Kripto para birimlerini kullanmak için internet bağlantısı gerekiyor fakat 2019 yılı verilerine göre ülkede nüfusun sadece %4’ünün internet erişimi var.

Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıdı ama bilgisayar mühendisi Sydney Tickaya, Bitcoin’e geçişin erken olduğunu ve bunun sorumsuzca bir adım olduğunu, ülkede internet erişiminin yaygın olmadığını, Bitcoin’in tamamen internete bağlı olduğunu, ülkenin güvenlik, eğitim ve içme suyuna erişim gibi daha acil sorunları olduğunu belirtiyor.

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.