Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
You have not selected any currencies to display

Şu An Metaverse’de Neler Yapılabilir?

Meta veri deposunun gelecekteki olasılıkları muhtemelen sınırsızdır ancak şu an metavers’de neler yapılabilir konusunda sizlere fikir vermek isteriz. Metaverse genellikle o kadar füturist terimlerle ifade edilir ki, bugün ona nasıl dahil olabileceğimizi anlamak zor ama gerçek şu ki, metaverse benzeri dünyalar onlarca yıldır var ve muhtemelen farkında olmadan bazılarını zaten deneyimlemiş olabilirsiniz.

Metaverse aslında, gerçeklik ve sanal gerçeklik arasındaki çizgileri bulanıklaştıran kalıcı ve çevrimiçi bir dünyadır. Yeni bir yaratıcılar ve altyapı sağlayıcılar ağını teşvik eden ekonomilerin yaşadığı 7/24 çevrimiçi bir dünyaya gibi düşünebiliriz. En önemlisi bu ekonomi, birlikte çalışabilen oyun içi varlıklar etrafında dönüyor. Bu konsept, bugün alıştığımız duvarlarla çevrili bahçelerden ve kapalı ekosistemlerden büyük ölçüde ayrılır.

Mark Zuckerberg’in Meta’sı metaverse hakkında kendi fikirlerine sahip olsa da, kripto para topluluğu blok zinciri teknolojisinin bu yeni çevrimiçi dünya için mükemmel bir seçim olduğunu düşünüyor. The Sandbox ve Decentraland gibi kripto oyunları, yaratıcıların önderlik ettiği, kripto ve NFT destekli bir ekonominin nasıl işleyebileceğine dair vizyonlar sunuyor.

Metaverse’de Ne Yapılır?

Minecraft ve Roblox gibi oyunlar, on yıldır metaverse benzeri deneyimler sağlıyor. Second Life ve Eve Online 2003’te, World of Warcraft ise 2004’te hayat buldu. Second Life, yaratıcıları tarafından yönetilen ekonomisi ve genişleyen sanal alan dünyası nedeniyle en yakın metaverse analoglarından biridir. Second Life’da istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz ve bazı kişilerin hayatlarını oyunda geçirdikleri, sanal topraklarda yaşayarak, oyunun oyun içi para birimini yani Linden dolarını toplayarak ve etkinliklere katılarak geçirdikleri bilinmektedir.

2020’lerde The Sandbox ve Decentraland gibi kripto oyunları, duruma dijital varlıklar ekleyerek video oyunu ekonomisini alt üst etti. Bu sistemde oyunlara yalnızca kendi takas edilemez jetonlarınızı (NFT) aktarıp sanal arazi satın almakla kalmaz, aynı zamanda içinde yaşayacağınız, keşfedeceğiniz ve inşa edeceğiniz sanal dünyanın parametrelerini değiştirmek için oyunların değiştirilebilir jetonlarını da kullanabilirsiniz. Her ikisi de kripto para birimleri tarafından desteklenmektedir. Sandbox, oyun içi para birimi olarak değiştirilebilir SAND jetonlarını kullanır ve arazi parsellerini ve diğer oyun yerel öğelerini, avatarınızı süsleyen varlık türlerini temsil etmek için NFT’leri kullanır.bir kripto cüzdan bağlamanız gerekir ayrıca bir kripto cüzdanı bağlamadan misafir olarak oynamak mümkündür. 

Alışveriş merkezleri, sanat galerileri veya plazalar gibi sanal alanlarda dolaşabilir ve insanlarla konuşabilir, oyun oynayabilir, evler inşa edebilir veya etkinliklere katılabilirsiniz. Decentraland kendi müzik festivallerine bile ev sahipliği yapıyor. Ne yazık ki, modern bilgisayar oyunu grafiklerindeki gelişmelere rağmen, bu yeni oyunların çoğu Second Life’ın 2003’te yaptığından daha iyi görünmüyor. Ancak buradaki sihir, en azından teoride de olsa sanal arkadaşlarınızla kurabileceğiniz ilişkilerde.

Metaverse’de Neler Var?

Şu an metavers’de neler yapılabilir diye düşünüyorsanız, meta veri deposunda çok sayıda oyalanabileceğiniz alan var. The Sandbox ve Decentraland gibi devasa açık dünyalarda ya da Spatial gibi platformlarda özel yapım odalarda da vakit geçirebilirsiniz. Bu uygulamalar etkinlikler, konferanslar ve toplantılar için tasarlanmıştır. Spatial’e Google gibi bir Web 2 girişi ile veya MetaMask gibi bir Web 3 girişi ile giriş yapabilirsiniz. Spatial’in sanal dünyaları odalara ayrılmıştır; önceden inşa edilmiş odaları ziyaret edebilir veya kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Spatial’ın galerileri NFT’leri destekler. Spatial’ın dünyasında mobil cihazlarla, Steam’de, bir tarayıcıda veya bir Oculus VR başlığı aracılığıyla gezinebilirsiniz. Meta eski adıyla Facebook, VR kulaklıkları için bir sosyal merkez kuruyor ve Steam’in VR yazılımı, sanal bir ev ile önceden yüklenmiş olarak geliyor. VR Chat gibi oyunlar istedikleri avatarı giymiş, VR kulaklık takan diğer insanlarla dolu odalara girmenize izin verir.

MetaHub gibi şirketler, konferanslar ve iş etkinlikleri için sanal buluşma alanları yaratıyor. Decentraland, 2021’de ilk müzik festivaline ev sahipliği yaptı. Sanatçılar bunu çok önce Second Life’ta yapıyor olsa da meta evren artık daha cazip geliyor. Zoom, iş yerlerini birbirine bağlama ve evden çalışma devrimini başlatması sebebiyle meta veri deposunun temel bir parçası olabilir.

Avatar Metaverse Nedir?

Avatarınız, meta veri deposu kimliğinizin büyük bir parçasıdır. 3D alemler için Ready Player Me gibi uygulamalar, Nike’ın RTFKT, Somnium Space ve VR Chat dahil olmak üzere 1.330 uygulama ve oyunda kullanılabileceğini iddia ettiği şekillendirilebilir dijital kimlikler sunuyor. Ayrıca, RTFKT’den bir NFT spor ayakkabı veya Avatar projesinden bir avatar satın alabilirsiniz ancak hangi oyunların bunları giymenize izin vereceği henüz belirsizdir.

Metaverse Ne Alınır?

Henüz gerçeklikten ayrılmakla ilgilenmiyor ya da şu an metavers’de neler yapılabilir diyorsanız, yatırımcı olup, hareketli sanal dünyalara yatırım yapabilirsiniz bunun birçok yolu var. Nike veya Adidas tarafından sunulanlar gibi NFT avatar projelerine yatırım yapabilirsiniz. Axie Infinity, Decentraland ve The Sandbox’ta sunulanlar gibi sanal arazi veya oyun içi öğeler üzerinde yatırımlar yapabilirsiniz. Ayrıca, oyun içi para birimi işlevi gören bu oyunlar tarafından sunulan değiştirilebilir jetonlara da yatırım yapabilirsiniz. Hangi tokene yatırım yapacağınızdan emin değilseniz, Index Coop tarafından sunulan bir metaverse endeks fonuna her zaman yatırım yapabilirsiniz. Kripto sizin işiniz değilse, sanal gerçeklik ve metaverse şirketlerinin öz sermayesine yatırım yapabilirsiniz. Meta, sanal ve artırılmış gerçekliğin geleceği üzerine büyük bahisler yapan bir şirket olan Seeking Alpha’daki bir analist, şirketin 2014 ve 2023 yılları arasında konsepte 70 milyar dolar harcadığını tahmin ediyor. Metaverse ekonomisi de tıpkı simülasyonları gibi insan aklının sınırlarını zorluyor.

Related Posts

Leave a Reply

You have not selected any currencies to display