Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Airdrop Nedir?

Airdrop, yeni bir kripto para birimi ya da NFT’nin tanıtımını yapmak için cüzdan adreslerine token veya coin göndermeyi içeren bir pazarlama yöntemidir. Airdrop nedir, kullanıcılara tanıtımı yapılacak olan kripto para birimi ya da NFT ile ilgili örneğin sosyal medyada bir paylaşım yapmak gibi hizmetler karşılığında ücretsiz olarak küçük miktarlarda token ya da coin hediye edilmesidir.

Airdrop Nasıl Alınır?

Airdroplar sayesinde, reklamı yapılması amaçlanan kripto para birimi ya da NFT için daha fazla kişiye ulaşmak kolaylaşır. Bazen kripto para borsaları ya da cüzdanları gibi blok zincir tabanlı hizmet sağlayıcıları da müşterilerini ödüllendirmek için airdrop yöntemi kullanabiliyorlar. Airdroplar genellikle promosyon yapacak olan şirketin internet sitesinde, kripto para forumlarında ya da sosyal medyada tanıtılır. Airdroplardan yararlanabilmek için bir kripto para cüzdan adresinizin bulunması gerekir.

Airdrop etkinlikleri ile ilk coin teklifi etkinliklerini birbirine karıştırmamak gerekir çünkü birbirlerinden tamamen farklıdır. İlk coin teklifi etkinliklerinin amacı, yeni bir kripto para biriminin finanse edilmesi ve tanıtılmasıdır. ICO’lar ücretsiz değildir ve bu etkinliklerde başka kripto para birimleri karşılığında ödeme alınır, airdrop ise tamamen ücretsizdir. Aslında çoğu zaman airdroplar, yeni çıkacak bir kripto para biriminin bilinirliğini artırarak ICO’ya katılımı artırmak amacıyla düzenlenir böylece yeni bir token ya da coin, piyasaya çok daha güçlü bir giriş yapabilir.

Airdrop Olunca Ne Olur?

Airdrop nedir sorusu içinde Airdrop çeşitlerini de barındırır bunlar; ödül airdropları, standart airdroplar, holder airdropları ve sert çatal airdropları olmak üzere 4 çeşittir. Ödül airdroplarında kişiler, sosyal medyada paylaşım yapar ya da arkadaşlarını bir gönderiye etiketlerse bu hizmet karşılığında kripto para birimi ile ödüllendirilirler ya da bir çekiliş sonucunda da dağıtılabilir. Standart airdroplar, kullanıcının adını, soyadını ya da e-posta adresini girerek kolayca kaydolabileceği airdroplardır, amacı geniş bir kullanıcı bilgi ağı oluşturmaktır. Holder airdroplar, airdropa hak kazanabilmek için katılımcının cüzdanında ilgili kripto para biriminden belirli bir miktar bulundurmasını gerektirir çünkü bu airdrop, token sahiplerini ödüllendirmeyi amaçlar. Sert çatal airdropları ise, çatallama ile üretilmiş coinler için düzenlenir ve bu coinler, airdrop ile orijinal coin sahiplerine verilir.

Coinlerde Airdrop Nedir?

Airdrop dağıtımı genellikle iki yolla yapılır. İlki, kullanıcıyı ödüllendirmek için kullanıcının cüzdanındaki kripto paraya karşılık belli oranda airdrop verilmesidir. İkinci yöntem ise yeni çıkan bir kripto para birimini tanıtmak amacıyla ücretsiz olarak airdrop verilmesidir. Bu yöntemde kullanıcıların airpdropa katılmak için cüzdanlarında başka bir kripto para birimini bulundurmaları gerekmez.

Bir airdroptan faydalanabilmek için, ilgili kripto para biriminin yaratıldığı blok zincirle uyumlu bir kripto para cüzdanına sahip olmak gerekir çünkü airdrop ile dağıtılan kripto paralar, kripto para cüzdanınıza gönderilir. Bugün çoğu altcoin Ethereum blok zincirinde, ERC-20 standardına göre oluşturulduğundan airdroplar için genelde Ethereum cüzdanları kullanılır.

Güncel airdropları sosyal medyadan ve kripto para forumlarından takip edebilirsiniz, bunun yanı sıra airdrop takvimlerini gösteren internet siteleri de var. Bu internet siteleri üzerinden ne zaman, hangi airdropların, hangi şartlarda dağıtılacağını öğrenebilirsiniz. Güncel airpodlar zaman zaman kripto para borsalarının internet sitelerinden de duyurulabiliyor. Airdrop ile elde ettiğiniz kripto paraları daha sonra güvenilir kripto para borsaları üzerinden satabilirsiniz.

Previous PostNext Post

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.