Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

PancakeSwap (CAKE)

Bildiğiniz gibi kripto para borsaları, Binance gibi platformlar aracılığıyla tek bir merkezden yönetiliyor. PancakeSwap (CAKE) ise bunun tam tersi şekilde Binance Smart Chain’de geliştirilmiş, herhangi bir merkeze bağlı olmayan, otomatik piyasa yapıcı (AMM) konseptli bir platformdur.

Temelde kripto para birimlerini değiştirmek için kullanılan merkeziyetsiz finans protokolü Uniswap ve Sushiswap gibi platformlara benzer konsepte sahip PancakeSwap, hızlı ve güvenli bir biçimde token takas etme, likidite havuzlarından birine ya da birkaçına likidite ekleyerek pasif gelir elde etme gibi birçok işlevle kullanıcılara hitap eder. PancakeSwap’ta, staking çekilişlerine katılarak NFT kazanma, token satışlarına katılma ve liderlik panosunda yer alma gibi opsiyonlar da sunuluyor. 

PancakeSwap Nedir?

PancakeSwap; varlıkların her zaman kullanıcının elinde olduğu ve kripto para birimi ticaretinin gerçekleştiği bir platformdur. PancakeSwap, Ethereum’da geliştirilen Uniswap’a benzer, Binance Smart Chain’de geliştirilen merkezi olmayan bir borsadır ve akıllı sözleşmelerle tasarlanmıştır. Tek bir merkez tarafından yönetilen popüler kripto para borsalarının aksine, merkezi olmayan borsalarda kullanıcılar aracısız bir şekilde işlem yapabilir ve çoğu genellikle Ethereum blok zincirinde geliştirilir.

Kullanıcılar; merkezi borsalarda olduğu gibi, bir emir defteriyle uğraşmak ve sahip oldukları varlıkların ticaretini gerçekleştirmek isteyen başka kullanıcılar bulmak yerine, akıllı sözleşmeler aracılığıyla tokenlarını bir likidite havuzuna kilitler. Bu işlemle sayesinde kullanıcılar istediği swap işlemini gerçekleştirir ve tokenlarını likidite havuzunda tutan kullanıcılar her zaman ödül kazanır.

PancakeSwap Hangi Borsada?

Binance gibi tek bir merkeze bağlı olan kripto para borsalarında olduğu gibi herhangi bir merkeze bağlı olmayan PancakeSwap platformunda da kripto para cüzdanı gereklidir. Platform; MetaMask, Trust Wallet ve Binance Chain Wallet gibi birçok cüzdanı destekler. PancakeSwap kullanmak isteyenlerin öncelikle kullandıkları kripto para cüzdanlarını sisteme entegre etmesi, ardından işlem yapmak ve kazanç elde etmeye başlaması için platforma Binance Coin (BNB) ya da PancakeSwap (CAKE) yatırması gerekir. 

Swap, token değiştirme işlemine verilen isimdir ve oldukça basittir. Kullanıcı sadece takas edilmesi istenen tokeni belirleyip Swap butonuna tıklayarak işlemini gerçekleştirebilir. Bu işlem için yüzde 0,25’lik bir ücret alınır. Satın aldığınız tokenleri likidite havuzlarına kitleyerek gelir elde etmeye başlamak için ise eşit miktarda CAKE ve BNB gibi token çiftlerini eklemeniz gerekir. Bunun karşılığında yatırımcılara CAKE-BNB LP verilir. Buradaki LP tokenlerinin sayısı CAKE-BNB likidite havuzundaki payınızı gösterir, ayrıca dilediğiniz zaman likiditenizi kaldırarak paranızı kullanmaya başlayabilirsiniz. 

PancakeSwap ayrıca, daha fazla ödüller sağlayan ve Syrup Havuzu adı verilen bir işlevselliğe de sahiptir. Örneğin, PancakeSwap’ın yerel tokenı olan CAKE’i stake edebilir ve Syrup’ta bekleterek daha da fazla CAKE tokenı kazanabilirsiniz. Ayrıca, CAKE tokenlarınızı saatte en az bir kez yeniden yatıran ve bu sayede de ödüllerinizi sürekli olarak artıran bir otomatik stake seçeneği de mevcut.

PancakeSwap, BNB fiyatının belirlenen bir süre içerisinde yükselip düşeceğine dair oyun benzeri deneyimler de sunar platformda ayrıca NFT ticareti de yapılabiliyor. PancakeSwap’ın diğer bir özelliği de, platformda IFO’ların gerçekleşmesidir.

PancakeSwap Sitesi Güvenilir mi?

Geleneksel kripto para borsalarında kullanılan emir defteri sisteminin bulunmadığı PancakeSwap (CAKE) protokolünde, doğrudan likidite havuzları üzerinden alım satım yapılır. Kullanıcı likidite sağlayarak veya varlıklarını havuza kilitleyerek CAKE kazanabilir.

Platformda düzenli aralıklarla piyango düzenlenir. Piyangoya katılmak isteyen kullanıcılar ellerindeki CAKE tokenler karşılığında piyango bileti alabilirler. Yaklaşık 6 saat süren piyangolarda, 1-14 arasında dört sayı rastgele seçilir. Biletinde bu dört sayının aynı sırayla bulunduğu kullanıcılara piyango havuzunda toplanan paranın yarısı verilir. Kazananlara ödülleri dağıtılırken toplanan tokenlerin belli bir miktarı token yakım işlemi için ayrılır.

Previous PostNext Post

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.