Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

YFI Coin Nedir?

YFI Coin yani Yearn.finance, Ethereum blok zinciri üzerinde kredi toplama, gelir oluşturma ve sigorta sağlayan merkezi olmayan finans içindeki bir ürün paketidir tanımlaması YFI Coin nedir sorusuna en iyi yanıt olabilir. YFI, çeşitli bağımsız geliştiriciler tarafından sürdürülür ve YFI sahipleri tarafından yönetilir.

YFI Ne İşe Yarar?

YFI, DeFi ürünlerin hasat edilerek, kripto para kazanmaya imkan sağlayan bir blok zinciri projesidir ve geleneksel bankacılık hizmetlerini merkeziyetsiz hale getirmeyi amaçlar. YFI, Güney Afrikalı bir bilgisayar programcısı olan Andre Cronje’nin buluşudur. Cronje, Şubat 2020’de iEarn projesinden ayrıldıktan sonra, YFI projesi ile geri dönmüştür. Cronje, kripto para ve DeFi alanında uzun bir kariyer geçmişine sahiptir. Ayrıca, ilk madeni para tekliflerine ve kripto medyasına bir kaynak olan akıllı sözleşme platformları Fantom ve CryptoBriefing’de de çalışmaları bulunmaktadır.

YFI Coin nedir dendiğinde; Yearn.finance, platformu yöneten, blokzincir üzerinde gerçekleşen zincir dışı işlemlere teklifler sunan ve bunlara oy veren YFI token sahipleri tarafından kontrol edilmektedir. %50 üzerinde oy oluşturan teklifler, çoklu imzalı cüzdana sahip dokuz üye tarafından uygulanmaktadır. Çok imzalı cüzdanın üyeleri, YFI sahipleri tarafından oylanmakta ve değişikliklerin uygulanabilmesi için dokuz cüzdan imzalayan üyelerden en az altısının imzalanması ile gerçekleşmektedir.

Yearn.finance kullanıcıları, hızla değişen piyasa koşulları ve daha az deneyimli katılımcılardan kar elde etmeye çalışan fırsatçı kuruluşlar nedeniyle yüksek para kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilmektedirler. Kurucusu Cronje’nin kendisi de platformun kaynağı hakkında şeffaflığı korumaya çalışmış ve kod denetimlerinden sonra bile Yearn.finance’ın %100 güvenli olduğunun garanti edilemediğini belirtmiştir, bir başka deyişle DeFi doğal risk içermektedir.

Yearn.finance, daha geniş yatırımcı sektörü için DeFi yatırımını ve kripto para ekosisteminde yüksek getiri veya ödül elde etmek için, kripto para stake etme ya da ödünç verme gibi faaliyetleri basitleştirmek adına çalışmaktadır. Platform, DeFi protokolleri için bir toplayıcı olarak hareket etmek ve araçlardan faydalanarak kripto para birimi hissesine sahip olanlara olabilecek en yüksek verimi kazandırmaktadır.

YFI Nasıl Satın Alınır?

YFI Coin nedir ve nasıl satın alabiliriz diyenler için; YFI alım ya da satımı için, ya madencilik yapılır ya da bu işlemler için özel olarak oluşturulmuş kripto para borsası kullanmak gerekir. Ülkemizde, Türk Lirası ile YFI satın almak oldukça kolay ve hızlı bir işlemdir. Herhangi teknik bir bilgiye ve resmi evrağa ihtiyaç duymadan YFI satın alabilirsiniz. YFI tokenini; Binance, Huobi, OKEX, FTX ya da birçok merkeziyetsiz borsadan satın alabilirsiniz. Ancak, oluşabilecek risklere karşı satın alma işlemini, global borsalardan gerçekleştirmeniz riskinizi minimize etmenize yardımcı olur bunu da akıldan çıkarmamak gerek.

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.