Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
You have not selected any currencies to display
citibank metaverse

Citibank Metaverse Ekonomisi Raporunu Yayınladı

Citibank, Metaverse ekonomisi raporunu yayınladı ve bu rapora göre, Metaverse ekonomisinin hacmini 2030 yılına kadar 13 Milyon dolar olacağını ön görüyor. Bankanın analistleri bu raporda, sanal dünyanın internetin yeni nesli olabileceğini söylüyor. Metaverse ekonomisi için toplam adreslenebilir pazarın 2030 yılına kadar beş milyara kadar kullanıcıyla 8 trilyon dolar ile 13 trilyon dolar arasında olabileceğini, ancak bu pazar seviyesine ulaşmanın büyük bir altyapı yatırımı gerektireceğini düşünüyorlar.

Metaverse; sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve internetin bir araya gelmesiyle oluşturulan sürükleyici bir dijital dünya. Banka, meta veri deposunun içerik akış ortamının muhtemelen bugünün seviyelerinin 1.000 katı üzerinde bir hesaplama verimliliği iyileştirmesine ihtiyaç duyacağını ve depolama, ağ altyapısı, tüketici donanımı ve oyun geliştirme platformları gibi alanlarda yatırım yapılması gerekeceğini düşünüyor.

Metaverse’de Blockchain Zinciri ve Web3 Etkisi

Citibank, Metaverse ekonomisi raporunu yayınladı ve bankanın analistleri, metaverse konseptinin yeni olmadığını belirtti. Bununla birlikte, 2021’in sonunda, takas edilemeyen tokenlerin (NFT’ler) satışlarındaki artış ve sektöre olan ilgilerini açıklayan büyük teknoloji şirketleri nedeniyle metaverse’e olan ilgi gerçekten kartopu yapmaya başladı. NFT’ler, sanal veya fiziksel öğelerin sahipliğini temsil eden ve satılabilen veya alınıp satılabilen bir blok zinciri üzerindeki dijital varlıklardır.

Citi, şu anda metaverse’ü deneyimlemenin en popüler yolunun bir sanal gerçeklik (VR) başlığında bir video oyunu oynamak olduğunu ancak metaverse’ün, internetin veya Web 3’ün yeni nesli olma yolunda ilerlediğini düşünüyor. Raporda, “Bu açık meta veri deposu topluluğa ait olacak, topluluk tarafından yönetilecek ve tasarım gereği gizliliği sağlayan serbestçe birlikte çalışabilir bir sürüm olacaktır” deniyor. Kullanım örnekleri arasında ticaret, sanat, medya, reklamcılık, sağlık ve sosyal işbirliği yer alıyor.

Kripto Para Birimleri Metavers’ün Vazgeçilmezi Olabilir

Citibank, Metaverse ekonomisi raporunu yayınladı ve raporda; fiyat, para birimleri, merkez bankası dijital para birimleri ve stablecoin’lerin yanı sıra farklı kripto para birimlerinin hakim olması beklenen bu açık meta veri tabanında para olarak sayılan şeyin gerçek dünyadan farklı olması bekleniyor. Metaverse internetin yeni yinelemesi ise; düzenleyiciler, politika yapıcılar, hükümetler ve kara para aklamayla mücadele kuralları, merkezi olmayan finans (DeFi), kripto varlıkları ve mülkiyet hakları gibi konularda daha fazla inceleme gerekmesi ve hepsinin ele alınması gerektiği vurgulanıyor.

Related Posts

Leave a Reply

You have not selected any currencies to display