Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

ERC-20 Nedir?

Ethereum request for comment yani bildiğimiz adıyla ERC-20 nedir sorusuna, Ethereum blok zincirinde token oluşturmak ve yayınlamak için kullanılan bir kripto para standardıdır diyebiliriz. ERC-20, Ethereum blok zincirinde kullanılan bir komut dosyası standardını ifade eder. Bu teknik standart ile, bir Ethereum tokenının ya da akıllı sözleşmenin izlemesi gereken bir dizi kural, eylem ve bunu uygulayabilmek için gereken adımlar belirlenir. Ethereum blok zincirinde oluşturulacak tokenlar ve akıllı sözleşmeler, ERC-20 standardına ya da alternatif bir standarda uymak zorundadır.

ERC20’deki 20 Nedir?

ERC-20, Ethereum blokzinciri üzerinde geliştirilen jetonlara uygulanan kuralları tanımlayan standartlardır, 20 ise diğer farklı bir çok jetonda olduğu gibi bu jetona özel bir belirteç sayıdır. ERC-20 standardı, 2015 yılı Kasım ayında Ethereum geliştiricisi Fabian Vogelsteller tarafından önerildi ve 2017 yılı Eylül ayında resmen tanındı.

ERC-20 standardı, yeni tokenların oluşturulması için en çok tercih edilen yolların başında geliyor. Özellikle ICO’lar ve kitle fonlaması şirketleri arasında son derece popüler. Yaratıldığından bu yana ERC-20 standardında on binlerce token yaratıldı ve piyasaya sürüldü. Bugün ise 200 binden fazla token ve akıllı sözleşme ERC-20 standardı kullanıyor.

Ethereum ekosisteminde standart oluşturmak için, standardı oluşturmak isteyen geliştirici ya da geliştirici grup bir Ethereum iyileştirme önerisi (EIP) sunmak zorundadır. Sunulan EIP bir komite tarafından gözden geçirilir ve onaylanır, böylece önerilen EIP bir ERC standardına dönüşür.

Ethereum blok zincirinde yaratılacak tokenlar, akıllı sözleşmeler ve diğer özellikler, onaylanan standartlardan birine uymak zorundadır. Ethereum ağında ERC-20 dışında ERC-721, ERC-621, ERC-827 gibi alternatif token standartları da bulunmaktadır. Bunların her biri farklı işlevler içerir.

ERC20 Hangi Ağ?

ERC-20, sadece Ethereum ağında çalışan ve başka ağlarda işlev göstermeyen bir sistemdir ve daha kolay, hızlı ve güvenli bir yatırım yaratmayı hedefler. Günümüzde Ethereum ana ağında çalışan 200 binden fazla ERC-20 tokenı bulunuyor bunların en popüleri arasında; Chainlink (LINK), Maker (MKR), Basic Attention Token (BAT), OMG Network (OMG) örnek verilebilir.

Ethereum blok zinciri üzerinde yaratılan ve çalışan ERC-20 tokenları, listelendikleri kripto para borsaları üzerinden itibari para ya da başka kripto paralar karşılığında alınıp satılabilir. ERC-20 token standardı, Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır yani Ethereum blok zinciri üzerinde yaratılır, üretilir ve çalışır.

ERC-20 nedir sorusuna bir dizi akıllı sözleşme de diyebiliriz çünkü her ERC-20 token işlevi bir dizi akıllı sözleşme tarafından yönetilir. Bu akıllı sözleşmeler, tokenın çalışması için hiçbir kişiye ya da kuruluşa bağlı kalınmamasını sağlar. Kurallar veya koşullar gerçekleştiğinde, akıllı sözleşme kodu otomatik olarak yürütür. ERC-20 token standardı, Ethereum tabanlı tokenların adresler arasında aktarılma şeklini, ad ve tedarik gibi token akıllı sözleşmesiyle ilgili bazı önemli verileri içerir. ERC-20 standardı, bir tokenın içermesi gereken kimlik bilgilerini belirler.

ERC-20 tokenları; kitle fonlaması, ağ yönetişimi, fiziksel varlıkların temsili, işlem ücretlerinin ödenmesi gibi kullanım alanlarına sahiptir. Bazen Ethereum ağındaki merkeziyetsiz uygulama geliştiricileri, projeleri için para toplamak isteyebilir ve bu amaçla ERC-20 tokenları çıkararak onları satabilirler. ERC-20 tokenları aracılığıyla kullanıcılar, ağda faaliyet gösteren uygulamaların ve diğer projelerin yönetişimine de katılabilirler. Bir ERC-20 tokenı; kuponlar, altın sertifikaları, sadakat puanları gibi dijital varlıkların yanı sıra altın gibi fiziksel varlıkları da temsil edebilir. Uygulama ve projelerdeki işlem ücretleri de ERC-20 tokenları ile ödenebilir. Bazen de projeler, kendi ihtiyaçlarını karşılayacak yeni özelliklerle ERC-20 standardına uygun tokenlar geliştirirler.

ERC20 Adresi Nasıl Alınır?

ERC-20 nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştıktan sonra son aşama ERC20 adresinin alınması ile ilgili. Öncelikle Coinbase Wallet’ı indirin ve bir kullanıcı adı seçin, ardından hesap kurtarma ifadenizi ayarlayın, Ethereum satın alın ve Coinbase Wallet’a transfer edin, takas sekmesinde ERC20 satın almak için Ethereumunuzu kullanın.

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.