Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Kripto Para Borsası

Kripto para birimleri artık hem ödeme, hem de yatırım aracı olarak birçok kişi tarafından kullanılıyor hatta kripto paraları resmi para birimi olarak belirleyen ülkeler bile var. Kripto para birimlerine sahip olmanın bazı yolları vardır. Eğer ödül ya da piyango gibi yollarla değil de satın alma işlemiyle kripto para edinecekseniz en önemli yol kripto para borsası.

Kripto para mantığı nedir?

Kripto paralar, sanal para birimi olarak kullanılan ve herhangi bir fiziksel biçimde mevcut olmayan dijital varlıklardır. Kripto paralar, kriptografi yani şifreleme ile güvence altına alınmışlardır. Kripto para birimlerinin, bazılarına madencilik yöntemi ile sahip olunabilir. Madencilik ile kripto para sahibi olmak bu nedenle günümüzde çok zordur. Madencilik için geliştirilmiş özel bilgisayarlar aracılığıyla kripto para basımı devam etmektedir.

Kripto para birimlerine sahip olmanın diğer ve daha kolay yöntemi ise itibari para birimleri dediğimiz Türk Lirası, Dolar, Euro gibi reel para ile satın almaktır. Reel para birimleri ile kripto para satın alınabilen siteler ve uygulamalara da Kripto Para Borsası denmektedir.

Kripto Para Borsası Nasıl Çalışır?

Dijital para birimi takası, gerçek bir ticari işletme ya da çevrimiçi bir işletme tarafından yapılabilir. Bir borsa platformu, geleneksel para birimleri ile kripto para birimlerini takas eder ya da elektronik olarak aktarılan para ile dijital para birimlerini değiştirir, takas eder.

En basit anlatımıyla kripto para borsaları, kripto para birimleri ya da gerçek para birimleri ile kripto paralar arasında alış ya da satış işlemi yapılan platformlardır. Değişim üzerine kurulu olan sistemde kripto paralar birbirine dönüştürülür ya da klasik bankacılık işlemlerindeki eft veya havale gibi başka birine aktarılır ve bu işlemler hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Kripto Para Piyasası Nasıl İşler?

Kripto para borsaları, reel para birimleri veya kripto para birimi ile kripto para alış ya da satış işlemleri yapabildiğiniz platformlardır. Kripto para borsaları çalışma sistemi olarak aslında birer değişim sistemidir. Reel para varlığınızı bu siteler üzerinden istediğiniz kripto para birimine çevirebilir, kripto para varlığınızı farklı bir kripto para birimine ya da reel para birimine çevirebilirsiniz.

Kripto para borsası, geleneksel borsa sistemi ile çalışır, aralarındaki tek fark yatırımlarınızı kendi banka ve kripto para borsası hesabınızla yapabilmeniz ve bir aracı kuruma ihtiyaç duymamanızdır. Kripto para borsasında işlemler borsa kullanıcıları arasında yapılır. Reel para birimi ile alış yapmak isteyen kullanıcı, kripto para birimini reel para birimi ile takas etmek isteyen başka bir kullanıcıdan alır. Kripto para birimleri fiziksel karşılığı olmayan sanal para birimleridir. Kripto para satın alma işlemleri de bu nedenle sadece internet siteleri üzerinden yapılabilmektedir.

En İyi Bitcoin Borsası Hangisi?

Ülkemizde ve globalde en çok tercih edilen en iyi bitcoin siteleri arasında: Binance, Bitlo, Bitpanda, Coinbase Pro, Bitfinex, Bitstamp, Kraken, KuCoin, CEX.IO, Paribu ve BtcTurk borsaları güvenilirlik, hızlı al-sat, geniş coin yelpazesi, kolay arayüz ve yüksek hacim ile en iyi kripto para borsaları arasında yer alıyor.

Kripto para borsası, işlem yaptıkları varlık türlerine ve hitap ettiği kullanıcı türüne göre farklılıklar göstermektedir. Reel para birimleri ile işlem yapabildiğiniz borsalar olduğu gibi, sadece kripto para birimleri ile işlem yapabileceğiniz borsalarda vardır.  Bu tip borsalarda belli kripto paralar ile işlem yapılabilmektedir. Bitcoin gibi yüksek hacimli kripto para birimleri, Dolar ya da Euro gibi reel para birimine bağlı istikrarlı kripto para birimleri ya da borsanın kendi çıkardığı kripto para birimleri ile diğer kripto paralar arasında işlem yapabilmesine olanak sağlar.

Kripto para borsaları, bölgesel işlem yapan ve sadece belli müşterilere hizmet veren borsalar ve dünya genelinde hizmet veren global borsalar olmak üzere ikiye ayrılır. Bölgesel borsalarda örneğin, sadece Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen vatandaşlık, oturma izni, çalışma izni gibi resmi belgelere sahip kişiler tarafından işlem yapılabilir. Dünya genelinde hizmet sağlayan global borsalar, herhangi bir bağlayıcılık bulunmadan herkesin, her ülkeden işlem yapabileceği borsalardır. Global borsaların bir çoğu reel para birimleri ile işlem imkanı sunmamaktadır.

Kripto Para Borsalarında İşlem Yapmak

Kripto para borsalarında işlem yapabilmek için öncelikle bir hesabınız ve hesabınızda bir bakiyeniz olmalıdır. Kendi adınıza ait bir banka hesabından yatırdığınız Türk Lirası bakiyeniz yaklaşık 20 dakika içerisinde otomatik olarak kripto para borsasındaki hesabınıza geçer. Türk Lirası bakiyenizin hesabınıza yansımasından sonra alış işlemi yapabilirsiniz. 

Kripto para borsalarında alış ve satış kolay ya da gelişmiş işlem adımlarını kullanabilirsiniz. Kolay alış bölümünde, bakiyenizde bulunan Türk Lirası ile anında, diğer kullanıcıların satış için emir girdiği işlemlerden alış gerçekleştirirsiniz. Gelişmiş alış bölümünde ise, alış işlemi için emir oluşturabilirsiniz. Güncel fiyattan veya daha düşük bir fiyattan alış için emir girersiniz. Girdiğiniz emir, karşılığında bir satış emri ile eşleştiğinde otomatik olarak alış gerçekleşir.

Previous PostNext Post

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.