Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

ETP Nedir?

Yatırım yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu portföyü çeşitlendirmektir. Portföyünüzü çeşitlendirirseniz, bazı ürünlerde zarar ettiğinizde diğer ürünlerden kazanç elde ederek zararınızı tolere edebilirsiniz. ETP nedir sorusuna; yatırımcıların portföy çeşitlendirme yolu olarak kullandıkları yöntem olarak cevap verebiliriz. ETP olarak bilinen borsada işlem gören ürünler ve ETF olarak bilinen borsada işlem gören fonlar vardır. Bu yatırım türleri, dalgalı fiyatlara sahiptir ve halka açık olarak işlem görür yani bunlar hisse senedi gibi çalışan borsalarda bulunan menkul kıymetlerdir. 

ETP’ler, hisse senetlerinden farklıdır; para birimi, faiz oranı, emtia ya da hisse fiyatı endeksi gibi belirli bir finansal aracı izlemek için kullanılırlar ve fiyatlarını takip ettikleri varlıklar tarafından %100 desteklenir. ETP’ler, bir yatırım portföyünü çeşitlendirmenin güvenli, uygun maliyetli yoludur ve pasif yatırımlardır. Bunun nedeni ise, endeks fonlarına ve aktif yatırım fonlarına göre daha düşük ücret almalarıdır. ETP’ler, tek bir işlemle alternatif bir varlık sınıfına veya tüm bir endekse erişim sağladıklarından yatırımcılara farklı seçenekler sunabilir. Yatırımcılar bu ürünleri kolayca alıp satabilir ve gün boyu fiyatı güncellenen bu ürünleri borsanın açık olduğu her an kullanabilirler.  

ETP Coin Nedir?

Son yıllarda kripto paraların popüler hale gelmesi ve bu yolla kazançlar elde edilmesine bağlı olarak, kripto para yatırımcıları da artış gösterdi. Kripto paralar piyasalarda, normal yatırım araçlarına göre daha oynak şekilde işlem görmektedir. Kripto para yatırımcıları doğal olarak yaptıkları yatırımlarda fiyat oynaklığından olumsuz yönde etkilenmemek için daha düşük bir risk profilinde işlem yapmak istiyorlar ve bu nedenle, kripto para destekli ETP ve ETF’leri tercih ediyorlar.

ETP Coin Hangi Borsada Var?

ETP nedir ve neleri kapsar diye baktığımızda; ETP’ler, ETF’leri de kapsar yani tüm ETF’ler aslında birer ETP’dir ancak tüm ETP’ler birer ETF değildir. ETF’ler, borsada işlem gören fonlar iken, ETP’ler borsada işlem gören tüm ürünler olarak adlandırılır. Borsada işlem gören ürünler yani ETP’ler; ETF, ETN ve ETC olmak üzere kendi içinde üç kategoriye ayrılır.

ETF; hisse senetleri, tahviller, emtialar, para birimleri gibi menkul kıymetlerden oluşan ve geleneksel borsalarda işlem görmek üzere listelenen yatırım fonu biçimidir ve bir varlığın fiyat hareketlerini izler. Hizmet tokenları, yalnızca kripto para birimleri olmalarına rağmen, ETF’nin parçası olabilir. ETF, Bitcoin gibi temel varlığının değerini izleyen halka açık bir yatırım aracıdır. Yatırımcıların, kripto para birimlerine sahip olmak veya onları yönetmek zorunda kalmadan paralarını Bitcoin ya da diğer kripto para birimlerine yatırmalarına yardımcı olur. Bir kripto para ETF’si, bir veya daha fazla kripto para biriminin değerindeki değişimleri izleyen ve takip eden türde bir ETF’dir. Kripto para ETF’leri borsalarda normal bir hisse gibi işlem görür.

ETN’ye yatırım yapanlar, takip ettikleri endeksten elde ettikleri getiriyi belirlenen bir vade tarihinde alırlar. Bu yatırımcılardan herhangi bir ücret ya da komisyon alınmaz. ETF’ler ve ETN’ler, büyük borsalarda ticaret yapmak için kullanılabilmesi açısından benzerlikler gösterir. ETN’yi ETF’den ayıran özellik, teminatsız borç senetlerinin tahsilatı olarak işlev görme özelliğidir.  

ETC’ler ise borsada işlem gören emtialardır. Bu emtialar genellikle yatırımcılara, para birimlerine önemli ölçüde yatırım yapma olanağı sağlar.

ETP Nasıl Alınır?

ETP’lerin yoğun olarak kullanılmaya başlaması ile birlikte büyük şirketler ETP listelemelerini artırmaya başladı. İsviçreli varlık yöneticisi Valor Inc.; İsveç, Finlandiya, Danimarka ve Norveç’te faaliyet gösteren Nordic Growth Market’te iki yeni ETP listelemesi gerçekleştirdi. Şirket yaptığı açıklamada, Valor Terra ve Valor Avalanche ETP’lerini listelediğini duyurdu.

Goldman Sachs, ICAP, JPMorgan ve UBS gibi bankalar, müşteri talepleri ile bağlantılı olarak ETP satın alıyor. Fidelity International, Frankfurt’taki Deutsche Börse ve Zürih’teki SIX Swiss Exchange’de Fidelity Physical Bitcoin ETP’si listelediğini duyurdu.  

Özellikle kripto para alanındaki ETP’lerin sayısındaki artış hatırı sayılır ölçüde. ETP nedir konusunda elde edilen verilere göre şu anda Avrupa’da 7 milyar dolarlık varlığa ve küresel kripto para ETP endüstrisinin %57’sine sahip 73 adet kripto para ETP’i bulunuyor. Kanada’da 17 ETF ve ETP, ABD’de 3 ETF ve Latin Amerika’da yatırımcılara sunulan 7 ürün olduğu biliniyor. 2022 Ocak ayının sonunda global olarak listelenen 100 kripto para ETF’ye veya ETP’ye 12.4 milyar dolarlık varlık yatırıldığı belirtiliyor.

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.