Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Filipinler Merkez Bankası Dijital Para Birimi Projesi Başlatıyor

Filipinler Merkez Bankası dijital para birimi projesi başlatıyor, merkez bankası bu doğrultuda CBDC adıyla dijital parasının pilot projesini başlatıyor. Filipinler merkez bankası müdürü Benjamin E. Diokno, projenin sektörler arası uzman bir kadro tarafından yönetileceğini ve Uluslararası standart belirleme kurumlarından gelen danışmanların, tüm dünyada CBDC geliştirme, uygulama konusunda eğitim ve bilgi paylaşımına dayanacağını söyledi. Ayrıca proje hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Filipinler ödeme sistemini daha da güçlendirecek, geniş çaplı CBDC projeleri için BSP’nin orta ve uzun vadeli yol haritasının oluşturulmasında kritik öneme sahip. Perakende ödeme ve finansal kapsam reformlarının uygulanmasındaki ilerleme göz önüne alındığında, Filipinler perakende CBDC’nin kullanımı için uygun bir yer.”

Filipinler Merkez Bankası dijital para birimi projesi başlatıyor; sınır ötesi ödemeler, hisse senedi- menkul kıymet ödemeleri ve gün içi likidite için büyük oranda CBDC‘yi kullanmayı düşünüyor. OECD bünyesinde kurulan ve kara para aklanmasının önlenmesi için çalışan Mali Eylem Görev Gücü, geçtiğimiz günlerde Filipinler’i kara para aklamayla mücadele ve terörizm finansmanıyla mücadele konularında yetersiz bulduğunu açıklamıştı.

Filipinler Merkez Bankası dijital para birimi projesi başlatıyor, CBDC için çalışmalara 2021 yılında başlandı. Bu bağlamda, Singapur Para Otoritesi ve Mauritius Merkez Bankası ile dijital para alanlarında bilgi alışverişi ve kapasite geliştirme konusunda mutabakat muhtırası imzalandı. Filipinler ayrıca; Fintech, İslami bankacılık ve CBDC’lerin finansal rolü ile ilgili Uluslararası Yerleşimler Bankası çalışmasında da yer aldı.

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.