Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
You have not selected any currencies to display

JPMorgan Metaverse’de İlk Bankayı Açtı

ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan Metaverse’de ilk bankayı açtı ve blok zinciri teknolojisine dayalı sanal bir dünya olan Decentraland’da bir salon açarak metaverse’e ulaşan ilk banka ünvanına sahip oldu. JP Morgan, metaverse’de bir salon olarak sunulan bankanın ismini de Ethereum tabanlı hizmetler paketini ifade eden Onyx koydu.

JPMorgan Metaverse

JPMorgan’ın kripto ve meta veri deposu başkanı Christine Moy “Müşterilerin meta veri tabanı hakkında daha fazla bilgi edinmek için çok fazla ilgisi var. Şu anki gerçeklik ve meta veri tabanındaki hayatımızın tüm potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için teknoloji, ticari altyapı, mahremiyet yani kimlik bilgileri ve iş gücü konularında inşa edilmesi gerekenleri daha da geliştirmeye devam ediyoruz” dedi.

Değişmez tokenler (NFT) gibi şeylerin küçük ya da büyük ölçekli yatırımcıların kabulüyle birlikte geçen yıl, entegre ticaret uygulamaları tarafından desteklenen sürükleyici oyun, dünya inşa etme ve eğlence için her şeyi yakalayan meta veride nefes kesici bir ilerleme görüldü. Ocak ayında elektronik devi Samsung, New York mağazasının bir versiyonunu Decentraland’da açtı ve Kasım ayında Barbados yine Decentraland’da bir metaverse büyükelçiliği kurdu .

JPMorgan Sanal Arsa Değerlendirmesi

JPMorgan Metaverse’de ilk bankayı açtı ve sanal arazi piyasasını değerlendirdi. Bir sanal arazi parselinin ortalama fiyatının 2021’in ikinci yarısında iki katına çıktığını ve Decentraland, The Sandbox, Somnium Space ve Cryptovoxels gibi dört ana Web3 metaverse sitesinde Haziran’da 6.000 dolarlık işlem hacminin Aralık’a kadar yani sadece 6 ay içinde 12.000 dolara sıçradığını belirterek bunun önemli bir yeni ekonomi olduğunu belirtti. JPMorgan raporunda, “Zamanla sanal emlak piyasası, kredi, ipotek ve kiralama sözleşmeleri dahil olmak üzere fiziksel dünyadaki gibi hizmetleri metaverse’de de görmeye başlayabiliriz” dedi. Merkezi olmayan finans (DeFi) teminat yönetiminin devreye girebileceğini ve bunun geleneksel finans şirketleri yerine, merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO) tarafından yapılabileceğini de sözlerine ekledi.

Bir dizi eğlence sağlayıcısının yanı sıra yakın zamanda Nike tarafından satın alınan sanal bir ayakkabı tasarımcısı olan RTFKT gibi uygulamalara işaret eden rapor, meta veri tabanında çalışmanın da kazançlı olacağını söyledi. Banka, oyun içi reklam harcamalarının 2027 yılına kadar 18.41 milyar dolara ulaşabileceğini ve bir başka büyük harcamanın da büyük olasılıkla reklamcılıkta olacağını söyledi.

JPMorgan Metaverse Ekonomisi

JPMorgan Metaverse’de ilk bankayı açtı ve banka raporunda metaverse ekonomisi, “Mevcut sanal oyun ortamının yani kendi nüfusu olan, oyun içi para birimi ve dijital varlıkları olan her sanal dünyanın mevcut küresel ekonomiye paralel unsurlara sahip olacağına inanıyoruz. Bu; sınır ötesi ödemeler, döviz, finansal varlık yaratma, ticaret ve saklama konusundaki uzun süredir devam eden temel yetkinliklerimizin yanı sıra geniş ölçekli tüketici dayanağımızın metaverse’de önemli bir rol oynayabileceği demektir” şeklinde ifade ediliyor.

Related Posts

Leave a Reply

You have not selected any currencies to display