Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
You have not selected any currencies to display

Meme Coin

Meme Coin, şaka olarak adlandırılan ve bazı temalarla ilişkilendirilen kripto para birimidir. Örneğin Dogecoin, adını bir köpekten alan ilk meme coin olmuştur. Meme coinler, internet meme’lerinden, güncel olaylardan ve influencerlar tarafından desteklenmeleri ile ön plana çıkarlar.

Meme Kripto Coin Ne Demek?

Meme coin olarak adlandırılan kripto para birimleri, genellikle internette yer alan ve meme olarak adlandırılan komik videolar ve görüntüler gibi paylaşımlar için kullanılır. Bu coinler arasında en popüler olan Dogecoin (DOGE), bir Shibu Inu köpeğinin resmiyle ortaya çıkmıştır ve Elon Musk’ın Dogecoin’i desteklemesi ile, Shibu Inu (SHIB) ve Safemoon (SAFEMOON) popüler oldu. Elon Musk Dogecoin’i desteklediğinde, TikTok gibi sosyal medya platformlarında influencerlar tarafından da desteklenmesiyle etkisi ciddi boyutlara taşınmıştır.

Meme coinler kendiliğinden bir değere sahip değildir, bu kripto para birimleri sosyal medyada paylaşılan şakalar ve görseller olarak da değerlendirilebilir. Kendi Blockchain’inde işlenir ve bu nedenle mevcut bir Blockchain üzerinde çalışan meme tokenlarından ayırt edilebilir. Bilinen en popüler meme tokenlarına, Ethereum ağı üzerinde inşa edilmiş ERC-20 tokenı olan Shibu Inu ve Binance Smart Chain üzerine çalışan SafeMoon’u örnek verebiliriz.

Meme’ler, e-posta, bloglar ve sosyal ağ siteleri aracılığıyla bir internet kullanıcısından diğerine aktarılan resim, video, hikaye veya şaka olarak adlandırılabilir. İnternet meme’leri birer sanat biçimi olarak kabul edilmiştir ve bu meme’ler; bireyleri, grupları, filmleri, sanatı, müziği ve ürünleri tanıtmanın yanı sıra bir aldatmaca üretmek ya da sadece komik olmak için oluşturulmaktadır.

Meme Coin Hangi Borsalarda?

Meme coinler çeşitli borsalarda işlem görüyor fakat her meme coini her borsada bulamayabilirsiniz. Meme coinler ile işlem yapılan en büyük borsalar Hoo, Honeyswap, Hotbit, Poloniex, Uniswap, OKEx, Gate.io, BKEX ve BitMart gibi borsalardır.

Meme tokenlar, daha sınırlı bir borsa aralığında bulunabiliyor. Örneğin; Shiba Inu, merkezi olmayan borsalarda işlem görebilmektedir. Binance Smart Chain ağında işlem gören Safemoon ise BSC tabanlı merkezi olmayan borsalarda işlem görebilmektedir. Meme coin veya tokenları ilk piyasaya sürüldüklerinde genellikle insanlara dağıtılmaktadır. Birçok küçük boyutlu meme token yalnızca merkezi olmayan borsalarda bulunabilir ve sadece diğer kripto para birimleriyle satın alınabilir.

Meme Coinleri Nereden Alınır?

Meme coinleri satın almak, diğer herhangi bir kripto para birimini satın almakla aynı şekilde yapılmaktadır. Meme coin satın almak için öncelikle bir borsa platformuna kaydolmak ve para ile coin satın almak ya da diğer kripto para birimleri ile alım-satım yapmak gerekir. Önde gelen meme coin olan Dogecoin birçok kripto para borsasında alım-satım işlemlerine açıktır.

Meme Coinlere Yatırım Yapmak Doğru mu?

Meme coinlere yatırım yaparak para kazanmak mümkün olsa da, bu tür yatırımlar büyük ölçüde risk de taşıyabilir hatta gerçek bir yatırımdan çok kumar oynamaya benzemektedir. Meme coinler doğru zamanda alınıp satıldığı zaman getiri sağlayabilir. Bunun yerine uzun vadede iyi performans göstermesi muhtemel yatırımlara odaklanmak daha akıllıca olabilir. Kripto para birimi piyasası oldukça spekülatiftir bu nedenle kimse zamanla nasıl bir performans göstereceklerini bilemez ancak kriptoya yatırım yapılıyorsa, güçlü temelleri olan ve zamana dayanma olasılığı daha yüksek olan para birimleri seçilmelidir.

Meme coinlerinin fiyatları yükseldiğinde, birçok yatırımcı kısa bir süre sonra hızlı bir kar elde etmek için coinleri satar. Yatırımcıların yeni bir hisse senedine veya kripto para birimine geçmesi, meme coinlerin fiyatında düşüşler getirebilir. Birçok meme coininin gerçek bir amacı yoktur Bitcoin kriptoların aksine, bazı meme coinlerin sınırsız kaynağı mevcuttur. Bu tokenların çoğu şaka temelli olduğundan, değişken olma eğilimindedirler. Hızlı bir şekilde piyasaya sürülürler, bu da uzun vadede para kaybetme eğiliminin olduğu anlamına gelmektedir.

Bir diğer dezavantaj ise, geliştiricilerin elinde bir sürü coin tutup insanların coin satın almalarını sağladıktan sonra coinlerini atmasıyla gerçekleşen rug pull tehlikesi bulundurmalarıdır. Bu durum, pazarın düşmesine neden olur. Rug pull riskini azaltmanın yolu yalnızca incelenmiş, denetlenmiş ya da bir tür güvenilir üçüncü taraf gözetimine sahip coinler ve tokenlar satın almaktır.

Previous PostNext Post

Related Posts

Leave a Reply

You have not selected any currencies to display