Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
You have not selected any currencies to display

Stablecoin

Kripto para piyasalarında oynaklık ve fiyat istikrarsızlığı artık hepimiz tarafından bilinmektedir. Stabilcoin ise, fiyat istikrarı sağlamayı amaçlayan bir kripto para türüdür. Stablecoinler ani fiyat hareketlerine karşı dirençlidir bu yüzden genelde fiziki bir varlığın fiyatına endekslenir. Stabilcoinlerin büyük çoğunluğu ABD dolarına endekslidir ve bunların başında Tether (USDT) gelir. Tether dışında diğer kripto para birimlerine ya da PAXGold (PAXG) gibi fiziki altın ve gümüş gibi madenlerin fiyatına endekslenmiş stablecoinler de vardır. Bu stablecoinler kripto para borsaları üzerinden para karşılığında alınıp satılabilir. Stablecoinlerin fiyat oynaklığı Bitcoin ya da Ethereum‘a nazaran çok daha düşük olduğundan, bu kripto paralar borsalarda değişim aracı olarak da kullanılabilir.

Stablecoin Nelerdir?

Stablecoin, istikrar sağlamak için oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Diğer kripto para birimlerinden tek farkı değişken ve oynak olmamasıdır. Stablecoinler, kendi içlerinde teminatlı ve teminatsız olmak üzere ikiye ayrılır.

Teminatlı Stablecoin

Teminatlı stablecoinler, endekslendikleri varlıkları sunan şirket tarafından elde tutulan stablecoinlerdir. Teminatlı stablecoin çıkaran bir şirketin, kripto paranın endekslendiği fiziki varlıktan eşdeğer miktarda elinde bulundurması gerekir. Örneğin PAXG bir stablecoindir ve Paxos şirketi elinde piyasadaki PAXG tokeni kadar fiziki altın bulundurur.

Fiziki varlıklar dışında kripto para birimlerine endekslenmiş stablecoinler de vardır. Bunları çıkaran şirketler de, ilgili kripto para biriminden eşdeğer miktarda ellerinde bulundurabilirler. Bu tip stablecoinlere kripto teminatlı stablecoin denir. Birçok stablecoin, teminatlı stablecoin modeliyle çalışır.

Teminatsız Stablecoin

Fiyatı belirli bir seviyede tutmak için token arzını kontrol eden algoritmalardan yararlanan stablecoinlere teminatsız stablecoin denir. Bu tip stablecoinler algoritmik stablecoin olarak da adlandırılır. Teminatsız stablecoinler, herhangi bir rezerv kullanmazlar.

Binance Stablecoin Nedir?

Binance USD, kripto para borsası Binance ile Paxos ortaklığıyla kurulmuş olan ve ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoindir. BUSD stablecoinin fiyatı daima 1 dolardır ve New York Eyaleti Finansal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenir.

Stablecoin Girişi Nedir?

Stablecoin, fiyat istikrarı sağlamaya çalışan ve bir yedek varlık tarafından desteklenen yeni bir kripto para birimidir. Stablecoinler, kripto para birimleriyle ödeme işlemlerinde güvenliği ve gizliliği sağlarken bir yandan da oynaklığı da ortadan kaldırır. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin fiyatları son derece dalgalı olabilmektedir, öyle ki bu kripto para birimlerinin fiyatları zaman zaman dakikalar içinde bile binlerce dolar oynayabilir. Kripto para piyasalarındaki dalgalanmalardan etkilenmeyecek ya da asgari düzeyde etkilenecek kripto para birimlerine duyulan ihtiyacı fiyat istikrarına sahip stablecoinler karşılar.

Stablecoinler, istikrarlı şekilde tasarlandığından, bu özellik ile yatırımcısına güven verir. Fiyatı her gün hatta her an dalgalanabilen kripto para birimlerinin aksine, stablecoinlerde kayıp riski yok denecek kadar azdır. Stablecoinler de blok zincir teknolojisinin bir parçası olduğundan merkeziyetsiz yapıdadırlar yani onlara el konulamaz.

Stablecoinleri kripto para cüzdanlarınızda saklayabilir, transfer edebilir ya da kripto para borsaları üzerinden alıp satabilirsiniz. Stablecoinler, ABD dolarının ya da başka rezerv varlıkların elde edilmesinin zor olabileceği veya yerel para biriminin istikrarsız olduğu yerler de dahil olmak üzere dünyanın her yerine kolayca gönderilebilir. Bu da, değerinin endeksli olduğu fiziksel varlıklar yerine kullanılabilmelerini sağlar. Örneğin, bir kripto para borsası üzerinden ABD doları ile almak istiyorsunuz ancak bulunduğunuz ülkede ABD doları edinmek çeşitli sebeplerden dolayı yasak ya da güç. Bu durumda yerel paranız ile değeri ABD dolarına endeksli Tether alıp, onunla işlem yapabilirsiniz.

Son olarak, stablecoin kredileri borç yatırımcıları için en yüksek getirili fırsatları ve çift haneli faiz oranlarını sunuyor. Merkeziyetsiz kripto kredi platformlarında stablecoin getirileri %15’e kadar yüksek seviyelerde olabiliyor.

Previous PostNext Post

Related Posts

Leave a Reply

You have not selected any currencies to display