Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Soğuk Cüzdan

Kripto para kavramını artık neredeyse duymayanımız kalmadı, dünya geneline baktığımızda en çok kripto para yatırımı yapan ülkeler arasında ilk beşte yer alıyoruz. Hal böyle olunca, kripto varlıklarımızı en kolay ve en güvenli şekilde nasıl muhafaza edebileceğimiz de önem kazanıyor. Bu sebeple bu yazımızda sizlerle, kripto paralarımızı saklamanın bir yolu olan soğuk cüzdan kavramına değineceğiz.

Soğuk Cüzdan Nedir Nasıl Alınır?

Soğuk cüzdan, kripto para yatırımcılarının Bitcoin ya da Ethereum gibi değerli kripto paralarını korumak için kullandığı, internet üzerinden gelecek risklere karşı güvende olması için çevrimdışı olarak kullanılan cüzdanlardır. Soğuk cüzdanların çoğu USB bellek şeklinde olmakla beraber, telefon ya da kredi kartına benzer olanları da vardır. Soğuk cüzdan cihazlarını internetten güvenilir alışveriş sitelerinden edinebilirsiniz. Aşağıda sizlere soğuk cüzdan çeşitlerini aktarmaya çalışacağız.

Kağıt cüzdan

Kağıt cüzdan, açık ve anahtarlarınızın yazılı olduğu basılı belgedir ve anahtar genellikle QR kod ile belirtilir. İnternet üzerinden çalınma riski taşımaz ancak bu belgeyi iyi bir şekilde muhafaza etmeniz gerekir çünkü belgeyi kaybeder, çaldırır ya da belge hasar görürse hesabınıza erişemezsiniz. Kağıt cüzdan kullanımı tehlikeli kabul edildiğinden, kullanımı önerilmemektedir.

Donanım cüzdan

Donanım cüzdan, özel anahtarlı ve güvenli bir şekilde saklamaya yarayan cihazdır. Kripto varlıklarınıza ulaşmayı sağlayan özel anahtarlarınızı çevrimdışı ve şifreli çiplerde saklar. Donanım cüzdanınıza erişebilmek için pin kodunuzu girmeniz gerekir. Eğer pin kodunuzu unutursanız, kurulum aşamasında belirlediğiniz anahtar kelime grubunu girerek cihazınızı sıfırlamanız gerekir. Özel anahtarların cihazdan ayrılmamasını sağlayan donanım cüzdanları çevrimdışı oldukları için bilgisayar ya da telefona takılarak kullanılır. Yüksek güvenlikli yapıları sebebiyle bilgisayar ve telefonlardan virüs kapmaz, özel anahtarları sızdırmaz.

Fiziksel Bitcoin cüzdanı

Bozuk para görünümünde ve içine para yüklenebilen soğuk cüzdan türüdür. Fiziksel Bitcoin cüzdanının kullanım amacı, çevrimdışı alışverişlerde kullanım kolaylığı olsa da son zamanlarda koleksiyonerler arasında da oldukça popüler.

Soğuk Cüzdan Mantığı Nedir?

Soğuk cüzdan, kripto para birimlerinizi siber saldırılara karşı korumanın en iyi yoludur internete bağlı olmadıkları için son derece güvenlidir. Soğuk cüzdanlar, özel anahtarlar oluşturmak üzere rastgele sayı üreteçlerine sahip fiziksel cihazlardır. Kripto paraların, çevrimdışı saklanabileceği tüm yöntemler soğuk cüzdan kapsamına girer. Siber suçların arttığı günümüz şartlarında soğuk cüzdan kullanımı oldukça yaygındır. Kripto paralarınızı soğuk cüzdanlarda tutmak istiyorsanız, cüzdanınızı kullanmak için başka bir cihaza ihtiyaç duyarsınız. Soğuk cüzdanlarınızı bağladığınız cihazlar üzerinden kripto varlıklarınız ile işlem yapabilirsiniz.

Hangi Soğuk Cüzdan Daha İyi?

Ledger Nano X; Bitcoin, Ethereum ve Cardano gibi 1.800’den fazla para birimi ve token’a destek veriyor. Alternatiflerine göre daha makul fiyatlar sunması ve fonksiyonel özelliklere sahip olması nedeniyle en çok tercih edilen soğuk cüzdanlardan biridir. En çok tercih edilen diğer soğuk cüzdanlar arasında; CoolWallet S, Ledger Nano S, Billfold Steel Bitcoin Wallet, Trezor, KeepKey, Coinkite Steel ColdCard bulunmaktadır.

Soğuk Cüzdan ve Sıcak Cüzdan Arasındaki Farklar

Soğuk cüzdan ve sıcak cüzdan arasındaki en büyük fark, sıcak cüzdan internete açık bir yapı iken, soğuk cüzdanın çevrimdışı kullanılmasıdır. Sıcak cüzdanların internet ortamında var olması kullanımlarını kolaylaştırırken, siber saldırılara daha açık halde olmalarına neden oluyor. Soğuk cüzdanlar ise alım satım, transfer gibi işlemleri pratik şekilde gerçekleştirememenize rağmen internet üzerinden saldırıya uğramamanızı sağlıyor.

Soğuk cüzdanlar genelde çok büyük kripto para yatırımları olanlar için bir tercih sebebi ise de internetten gelebilecek saldırılardan çekinen herkes için aslında doğru bir kripto varlık saklama yöntemidir. Soğuk cüzdan kullansanız dahi, kripto paralarınız ile alım satım yapmak ya da bir yere transfer etmek gibi ihtiyaçlarınız doğrultusunda yine bir sıcak cüzdan ya da bir kripto para platformu kullanmak zorundasınız.

Previous PostNext Post

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.