Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Sıcak Cüzdan

Kripto para bir yatırım aracıdır ve her kripto paranın bir maddi değeri vardır. Kripto paraları alıp satabilir ya da bir yerden başka yere transfer edebilirsiniz. Kripto paraları saklamayı ve başka hesaplara transfer edebilmeyi sağlayan yapılara kripto para cüzdanı denir. Cüzdanlar sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan olmak üzere ikiye ayrılır.

Sıcak Cüzdan Nedir?

Sıcak cüzdan, internete bağlı çalışan bir kripto para cüzdanıdır. Sıcak cüzdanlar, masaüstü ya da mobil olabilir. Sıcak cüzdanlar ile; kripto varlıkları transfer edebilir, alım ya da satım yapabilir ve kripto paraları çevrimiçi bir ortamda saklayabilirsiniz. Sıcak cüzdanlarda; işlemleri kolaylaştırmaya yardımcı olan ve size ait olduğunu kanıtlayan hesap ismi gibi düşünebileceğiniz özel anahtarlar kullanılır. İnternet erişimi olan her yerden anında sıcak cüzdana erişebilirsiniz. Sıcak cüzdanlar üzerinden işlemler çok daha kolay bir şekilde halledilebilmekle beraber, internete bağlı olduklarından siber saldırılara açık durumdadırlar.

Sıcak Cüzdanlar Hangileri?

Sıcak cüzdan, Bitcoin cüzdanı ile entegredir, cüzdan kullanıcısının sahip olduğu Bitcoinleri kullanılabilmesine imkan sağlayan özel ve genel anahtarları içinde barındıran bir yazılımdır. Bitcoin cüzdanları bakiyeyi görebilmeyi ve başka cüzdanlara transfer işlemleri gerçekleştirmeyi sağlar. Aşağıda kısaca sıcak cüzdan türlerine değineceğiz.

Mobil Cüzdan

Mobil cüzdanlar ödeme onayı teknolojisi kullanırlar. Mobil uygulamalara benzer hızlı ve pratik bir yöntemdir. Bazı mobil cüzdanlarda, sadece bir barkod okuyucusu ile hızlı bir şekilde işlem yapabilirsiniz.

Web Cüzdan

Özel anahtarların, hizmet sunan firmaların sunucularında saklandığı cüzdandır. Bazı borsalar da kullanıcılarının kripto varlıklarını saklamak için web cüzdanları kullanılır.

Masaüstü Cüzdan

Masaüstü cüzdanlar, bilgisayara indirilen ve kişisel özel anahtarınızın sabit diskte saklanmasını sağlayan cüzdanlardır. Electrum, Atomic Wallet, Bitcoin Core masaüstü cüzdanlara örnek verilebilir.

Banka Cüzdanı

Kripto paralar son zamanlarda popüler hale gelince, bankalar kendi bünyelerinde müşterilerine kripto para birikimleri için özel hesaplar oluşturmaya başladı buna banka cüzdanı diyoruz.

Bitcoin Core temelli coinleri destekleyen Bitcoin Core, Ethereum ağı tabanlı projeleri destekleyen MyEtherWallet, Litecoin destekleyen Litecoin Core, TrustWallet ve DeFi için geliştirilmiş MetaMask gibi cüzdanları sıcak cüzdanlara örnek olarak gösterebiliriz.

Sıcak Cüzdan Nasıl Alınır?

Sıcak cüzdan oluşturmak için internete ihtiyacınız vardır çünkü işlemler online yapılır. İstediğiniz sıcak cüzdan uygulamasını cihazınıza indirip ardından kurmanız gerekir. Uygulamayı kurduktan sonra kullanıcı hesabı oluşturup, güvenlik sorusu seçmelisiniz Bazı kripto para cüzdanları için uygulama gerekmez, internet tarayıcınız üzerinden kaydolabilirsiniz. Burada en çok dikkat etmeniz gereken konu sıcak cüzdanlar tarafından, güvenliğinizi artırmaya yönelik cüzdanınıza özel oluşturulan 12 kelimelik Seed Phraselerdir. Seed phraseler, güvenlik cümleleridir kaybettiğiniz takdirde cüzdanınıza bir daha erişemezsiniz. Bu yüzden size verilen seed phraseyi kaybetmemek için güvenli bir yere kaydetmeniz gerekir.

Previous PostNext Post

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.