Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Stake Etmek (Staking)

Stake etmek (Staking), bir kripto para zincirinin operasyonlarını desteklemek için kripto paralarınızı cüzdanınızda belirli süre kilitleyip harcamadan ya da transfer etmeden tutma işlemidir. Kilitlediğiniz bu kripto paralardan, kilitlediğiniz süre boyunca belli miktarlarda ödül kripto para kazanırsınız. Kripto paralarınızı kilitlemek için özel bir mobil veya bilgisayar cüzdanına ihtiyacınız vardır.

Stake Nedir Nasıl Yapılır?

Stake, kripto para madenciliğinin daha az kaynak gerektiren bir alternatifidir ve cüzdanlarda bulunan varlıkların belirli bir süre kilitlenmesidir. Stake etmek kavramı, Proof of Stake (POS) mekanizması ile birlikte kripto paralara yerleşmişmiş bir kavramdır. POS sayesinde çok miktarda işlem gücünün boşa harcanmasının önüne geçilmektedir. Staking ayrıca kripto paraların dolaşımda olan miktarını sınırladığı için arz talep dengesi için de yararlı olmaktadır. Staking yapılan kripto para zincirinde dolaşımda ne kadar az para varsa fiyatının artma olasılığı da daha yüksek olacaktır.

Proof of Stake, kripto para madenciliğinin cüzdanda tutulan kripto para oranında yapılabilmesini sağlayan sistemdir. Proof of Stake, Proof of Work madencilik yöntemine alternatif olarak oluşturulmuştur. Proof of Work madencilik, sahip olunan özel madencilik cihazlar ile yüksek elektrik tüketimi ile yapılan bilindik madencilik işlemidir. Bu sistemde kazanç elde edebilmek için büyük tesislere ve yüksek elektrik gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Staking havuzları, aynı kripto para biriminin Proof of Stake ile madenciliğinin yapıldığı ve farklı kişilerin kazanç oranının artması için varlıklarını birleştirerek yaptıkları madenciliktir. Kazanılan ödüller katılımcıların varlık oranlarına göre dağıtılmaktadır. Stake havuzu kurmanın, geliştirmenin ve idare edilmesinin zorlu süreçler olması nedeniyle havuz kurucuları yapılan madencilikten kazanılan ödülün bir kısmını kendilerine alırlar bunu hizmet bedeli gibi düşünebiliriz.

Cold Staking, soğuk cüzdanlarda tutulan varlıklar ile yapılan madenciliğe verilen isimdir. Cold Stake ile kullanıcılar hem varlıklarını güvenle muhafaza eder, hem de madencilik yaparak ödül kazanırlar. Kullanıcının soğuk cüzdanda bulunan varlığını farklı bir adrese taşıması durumunda ağdan kopacağı için madenciliği de durmuş olur. Bu yöntem yüksek miktarda varlık sahipleri için en avantajlı işlerden biridir böylelikle bakiyelerini güvende tutarak kazanç elde edebilirler.

Staking Riski Nedir?

Stake etmek (Staking) sıklıkla, kripto paranızın belirli bir süre boyunca aktarılamayacağı bir kilitleme veya vesting süreci gerektirir. Bu süreç boyunca fiyatlar yükselse bile stake edilen token’larınızı takas edemezsiniz.

Proof of Stake ile yapılan madencilik kazanç oranları, madenciliği yapılacak olan kripto para birimine bağlı bir durumdur buna bağlı olarak da cüzdanınızda bakiyeniz ne kadar yüksekse o kadar kazanç elde edersiniz. Bazı kripto para birimleri kendi içinde enflasyonu önlemek ve kripto paranın dolaşımda olması için belli bir miktarın üstünde kripto para varlığının Proof of Stake ile madencilik işlemlerine ayrılmasına izin vermemektedir.

Binance’da Stake Nedir?

Binance’da stake yapmak için gereken tek şeyn, kripto paraları bir stake cüzdanına kilitlemek. Bunun karşılığında katılımcıların ödül kazandığını belirtmiştik. Stake etme işlemi, hisse ispatı algoritmasına sahip blockchain ağları üzerinde çalışır. Burada yeni blokları doğrulamak için, paralarını sisteme kilitleyen kullanıcılar arasından rastgele seçim yapılır. En basit anlatımıyla staking, ödül kazanmak için kripto paraları kilitlemek demektir. Birçok borsa kullanıcılarına staking hizmeti sunuyor. Stake etmek (Staking) konusunda Binance Staking oldukça basit bir yoldan ödül kazanmanıza imkan tanır.

Previous PostNext Post

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.