Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Metaverse Donanım

Metaverse donanım; meta evrene erişmek, etkileşim kurmak veya geliştirmek için kullanılan fiziksel teknolojilerin, cihazların satışı ve desteği olarak tanımlanır. Bu; VR kulaklıklar, cep telefonları ve dokunsal eldivenler gibi tüketiciye yönelik donanımları ve sanal ya da AR tabanlı ortamları çalıştırmak veya oluşturmak için kullanılan endüstriyel kameralar, projeksiyon ve izleme sistemleri, tarama sensörleri gibi kurumsal donanımları içerir ancak bunlarla sınırlı değildir. Bu kategori, GPU yongaları ve sunucuları gibi hesaplamaya özel donanımların yanı sıra fiber optik kablolama veya kablosuz yonga setleri gibi ağa özgü donanımları içermez.

Metaverse Coinler Neler?

2022’de yatırım yapılabilecek, güçlü projelere ait metaverse coinlerini sizler için derledik Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS), Theta Network (THETA), Enjin Coin (ENJ), SushiSwap (SUSHI), Chromia (CHR) ve Alien Worlds (TLM). Aşağıda, piyasa değeri büyüklüğüne göre azalan sırada listelenen metaverse belirteçleri bulunmaktadır. Bu seçenekler doğası gereği risklidir ve spekülatif bir yatırım olarak düşünülmelidir. Genel bir kural olarak, kaybetmeye hazır olduğunuzdan daha fazla yatırım yapmamanız tavsiye edilir.

Tüketici donanımları her yıl daha iyi ve daha yetenekli sensörlerden, daha uzun pil ömründen, daha karmaşık ve çeşitli dokunuşlardan, daha zengin ekranlardan, daha keskin kameralardan yararlanıyor. Ayrıca saatler, VR kulaklıklar gibi sürekli artan sayıda akıllı cihaz görüyoruz. Tüm bu gelişmeler, yazılım ile ilgili gerçek deneyimi veya sihri sunsa da, kullanıcının katılımını artırır ve genişletir.

Bitmoji, Animoji ve Snapchat AR gibi canlı avatar uygulamalarını düşünün. Bunlar, oldukça yetenekli CPU’lara, GPU’lara ve ayrıca karmaşık yazılımlara bağlıdır. Ancak aynı zamanda güçlü yüz izleme kamerası ve gelişmeye devam eden sensör donanımı gerektirir ve bu donanımlarla zenginleştirilirler. Yeni iPhone modelleri artık kızılötesi sensörler aracılığıyla yüzünüzdeki 30.000 noktayı takip ediyor. Bu en yaygın olarak Face ID için kullanılsa da, artık Epic Games’in Live Link Face uygulaması gibi uygulamalara bağlanabilir, böylece herhangi bir tüketicinin gerçek zamanlı Unreal Engine tabanlı yüksek kaliteli bir avatar oluşturmasına ve yayınlamasına olanak tanır. Epic’in bir sonraki adımının, bir Fortnite oyuncusunun yüzünü oyun içi karakterlerine canlı olarak eşlemek için bu işlevi kullanmak olacağı açıktır.

Bu arada Apple’ın bir özelliği olan Object Capture, kullanıcıların standart iPhone’larındaki fotoğrafları kullanarak birkaç dakika içinde yüksek kaliteli sanal nesneler oluşturmalarını sağlar. Bu nesneler daha sonra diğer sanal ortamlara nakledilebilir, böylece maliyeti düşürür ve sentetik ürünlerin aslına uygunluğunu artırır veya sanat, tasarım ve diğer AR deneyimleri amacıyla gerçek ortamlara bindirilebilir.

Metaverse Kim Kurdu?

Metaverse kavramı ilk kez Neal Stephenson’ın 1992 yılında yayımladığı bilimkurgu romanı Snow Crash’de ortaya çıkmıştır. Metaverse kavramı kurgusal bir dünyayı nitelemiştir. En basit anlatımıyla metavers’ü; gerçek dünyayı devasa sanal bir dünyaya tıpatıp kopyalamak olarak düşünebiliriz. Metavers’ün kurulma adımları, her sektörden dünyaca ünlü Facebook gibi devasa şirketler tarafından atıldı ve henüz yolun çok başında.

Metaverse donanım ürün konusunda sonsuz çeşitlilikte karşımıza çıkıyor. iPhone 11 ve iPhone 12 dahil olmak üzere birçok yeni akıllı telefon, saniyede 500.000.000 radar darbesi yayan yeni ultra geniş bant çiplere ve dönüş bilgilerini işleyen alıcılara sahiptir. Bu, akıllı telefonların evinizden ofisinize ve yürüdüğünüz caddeye kadar her şeyin kapsamlı radar haritalarını oluşturmasını ve sizi diğer yerel cihazlara göre birkaç santimetreye kadar bu haritaların içine yerleştirmesini sağlar. Bu; dışarıdan yaklaştığınızda evinizin kapısının açılabileceği, ancak içeriden kapalı kalacağı anlamına da gelir. Bu aynı zamanda canlı bir radar haritası kullanarak, VR başlığınızı çıkarmanıza gerek kalmadan evinizin içinde gezinebileceğinizi de gösterir.

XR kulaklıklar, donanımdaki hem ilerlemenin hem de olağanüstü ihtiyaçların bir başka harika örneğidir. İlk üretici Oculus göz başına 1080×1200 çözünürlüğe sahipken, dört yıl sonra piyasaya sürülen Oculus Quest 2, göz başına 1832×1920 idi. Oculus’un kurucularından biri olan Palmer Luckey, VR’ın pikselleşmenin üstesinden gelmesi ve ana akım bir cihaz haline gelmesi için bu çözünürlüğün iki katından fazlasına ihtiyaç olduğuna inanıyor. Oculus Rift ayrıca 72 hz yenileme hızında zirveye ulaşırken, en son sürüm 90 hz’ye ve Oculus Link aracılığıyla bir oyun bilgisayarına bağlandığında 120 hz’ye ulaştı. Uzmanlar, 120hz’nin bazı kullanıcılarda yönelim bozukluğu ve mide bulantısını önlemek için minimum eşik olduğuna inanıyor ve ideal olarak bu, oyun düzeyinde bir PC ve bağlantıya ihtiyaç duymadan elde edilebilir.

İnsanlar ortalama 210 derece görebilirken, Microsoft’un HoloLens2 ekranı yalnızca 52 dereceyi kapsar. Snap’in gelecek gözlükleri sadece 26.3 derecedir. Kalkış için muhtemelen çok daha geniş kapsama alanına ihtiyacımız var ve bunlar yazılım sorunları değil, öncelikle donanım sorunlarıdır. Dahası, bir giyilebilir cihaz içindeki hoparlörler, işlemciler, piller gibi diğer donanımların kalitesini arttırıp ideal olarak onları küçültürken bu gelişmeleri yapmamız gerekiyor.

Diğer bir örnek, Google’ın, bir düzine derinlik sensörü ve kameranın yanı sıra kumaş tabanlı, çok yönlü bir sistemle desteklenen, diğer katılımcıyla aynı odada olduğunuzu hissettirmek için tasarlanmış donanım tabanlı bir kabin olan Project Starline’dır. Bu donanım hacimsel veri işleme ve sıkıştırma kullanılarak hayata geçirilir, ardından webRTC aracılığıyla iletilir ancak donanım, gerçek gibi görünen bir ayrıntı düzeyini yakalamak ve sunmak için kritik öneme sahiptir.

Metaverse Nedir Nasıl Girilir?

3 boyutlu ve içeriğini kullanıcıların oluşturdukları sanal dünyaya metaverse denildiğini öğrendik. Hem görsel, hem de sosyal içerikler barındıran metaverse bilgisayarlar, android cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde kişinin yapay bir fiziksel ortama girilmesini sağlıyor. Tüketici sınıfı cihazlarda nelerin mümkün olduğu göz önüne alındığında, endüstriyel ve kurumsal donanımın birden fazla fiyat ve boyuta sahip olması şaşırtıcı değil. Leica, tüm alışveriş merkezlerini, binaları ve evleri ortalama bir insanın şahsen göreceğinden daha fazla netlik ve ayrıntıyla yakalamak için tasarlanmış, 360.000’e kadar saniyede lazer tarama ayar noktasına sahip 20.000 dolarlık fotogrametrik kamera satıyor. Bu arada Epic Games’in Quixel’i, on milyarlarca piksel hassas üçgenden oluşan çevresel MegaScans oluşturmak için tescilli kameralar kullanıyor.

Bu cihazlar, şirketlerin yüksek kaliteli ayna dünyalar veya fiziksel alanların dijital ikizleri üretmesini ve ayrıca daha yüksek kaliteli ve daha ucuz fantezi dünyalar üretmek için gerçek dünyanın taramalarını kullanmasını daha kolay ve ucuz hale getiriyor. Hatırlarsanız on beş yıl önce, Google’ın dünyadaki her sokağın 360 derece 2D görüntülerini yakalama ve finanse etme yeteneği karşısında hayrete düşmüştük. Bugün çok sayıda işletme, dünyadaki herhangi bir şeyin tamamen sürükleyici, 3D fotogrametrik reprodüksiyonlarını oluşturmak için LIDAR kameraları ve tarayıcıları satın alabilir. Bu kameralar, statik görüntü yakalama ve sanallaştırmanın ötesine geçtiklerinde ve gerçek dünyanın gerçek zamanlı görüntülenmesine ve güncellenmesine girdiklerinde özellikle ilgi çekici hale gelirler. Metaverse donanım ile örneğin bugün bir AmazonGo perakende mağazasındaki kameralar, kod aracılığıyla aynı anda düzinelerce tüketiciyi takip edecek. Gelecekte, bu tür bir izleme sistemi, bu kullanıcıları gerçek zamanlı olarak sanal bir ayna dünyasında yeniden oluşturmak için kullanılacaktır. Google’ın Starline’ı gibi teknolojiler daha sonra uzaktan çalışanların mağazada, bir müzede veya bir kumarhanede bir tür denizaşırı Metaverse çağrı merkezinden veya belki de evlerinin önünde bulunmasına izin verecektir.

Disneyland’e gittiğinizde, arkadaşlarınızın evde sanal hatta robot temsillerini görebilir ve Ultron’u yenmek veya Sonsuzluk Taşlarını toplamak için onlarla işbirliği yapabilirsiniz. Bu deneyimler donanımdan çok daha fazlasını gerektirir ancak bunlar sınırlıdır, etkinleştirilir ve donanım aracılığıyla gerçekleştirilir.

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.