Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Metaverse Kripto

Metaverse ve Kripto artık sadece bir bilimkurgu terimi değil, henüz çok yeni bir kavram olan metaverse dünyadaki birçok insan için dijital dünyanın internetten sonraki “büyük bir şey”i ve içinde metaverse kripto barındırıyor. İnternet, akıllı telefon ve bulut, bilimkurgudaki bir varlık zannedilen metaverse’den önce dünyaya geldi.  Metaverse, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve internetin bir üst kümesidir. Roblox, Fortnite ve Animal Crossing gibi popüler video oyunlarında olduğu gibi, zaten aşina olabileceğimiz bir evrendir.  Metaverinin perde arkasında; izinsiz kimlik, finansal hizmetler ve yüksek hızlı değişim sağlama talebi olacak. Verilerin depolanması ve milyonlarca kişiye sunulması gerekecek. Bu soruların cevabı da kripto para teknolojisinde yatmaktadır.

Metaverse Coin Hangileri?

2022’de yatırım yapılabilecek, güçlü projelere ait metaverse coinlerini sizler için derledik Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS), Theta Network (THETA), Enjin Coin (ENJ), SushiSwap (SUSHI), Chromia (CHR) ve Alien Worlds (TLM). Aşağıda, piyasa değeri büyüklüğüne göre azalan sırada listelenen metaverse belirteçleri bulunmaktadır. Bu seçenekler doğası gereği risklidir ve spekülatif bir yatırım olarak düşünülmelidir. Genel bir kural olarak, kaybetmeye hazır olduğunuzdan daha fazla yatırım yapmamanız tavsiye edilir.

Decentraland (MANA): Yaklaşık 6,5 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan Decentraland’ın MANA jetonu, Decentraland meta veri tabanına güç sağlıyor ve platformun pazarında bir değişim aracı olarak kullanılıyor.

Sandbox (SAND): Roblox’a çok benzer şekilde, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik bir meta veri deposuna odaklanıyor. SAND jetonu, The Sandbox’ın alfa kullanıcı testine katılan kişilere verilir. SAND tokenleri dijital borsalardan da satın alınabilir. SAND bir yardımcı program, yönetişim yani yetkilerin nasıl kullanılacağı ve stake belirtecidir. SAND sahipleri bunu dijital mal ve hizmetler satın almak, The Sandbox içinde önerilen girişimlere oy vermek ve daha fazla ödül kazanmak için SAND’larını kullanabilirler.

Axie Infinity (AXS): Dijital mal ve hizmet satın almak için kullanılan Decentraland’ın MANA’sının aksine, Axie Infinity’nin AXS simgesi bir yönetim simgesidir. AXS’ye sahip olanlar, topluluk hazinesindeki fonların nasıl harcandığı da dahil olmak üzere Axie Infinity ekosistemini etkileyecek önerilen kararlara oy verebilecek. 

Enjin Coin (ENJ): Enjin bir blockchain oyun şirketidir. Yalnızca tek bir metaverse ürünü sunan The Sandbox veya Axie Infinity’den farklı olarak Enjin, kullanıcılarına bir dizi birbirine bağlı oyna-kazan oyun deneyimi sunuyor. Enjin, yerel jetonu ENJ’nin ekosisteminde basılan her NFT’ye uyum sağlaması ve muhtemelen dijital varlıklar için gerçek dünya değeri sağlaması bakımından benzersizdir.

Metaverse Coin Hangi Borsadan Alınır?

Metaverse coinleri, tıpkı Bitcoin ve diğer altcoinlerde olduğu gibi metaverse kripto, para borsaları üzerinden satın alınabiliyor. Binance başta olmak üzere birçok global borsadan metaverse coin alabilirsiniz. 

Decentraland ve The Sandbox gibi şirketler, oyuncuların sanal kumarhaneler ve tema parkları gibi yapılar oluşturabilmeleri ve bunlardan para kazanabilmeleri için kripto para birimlerini entegre eden sanal dünyalar geliştirdi. Decentraland’de kullanılan para birimi MANA olarak adlandırılır ve kripto para borsalarında satın alınabilir. Hatta Decentraland’da MANA’da kumar oynayabileceğiniz kumarhaneler bile var.

NFT’ler ayrıca metaverse’de temel bir rol oynayacak ve insanlara karakterlerinin, birikmiş oyun içi öğelerin ve hatta sanal arazinin tam mülkiyetini verecek. Decentraland’da 259 parsellik bir sanal mülkün NFT’si yakın zamanda 900.000 dolardan fazlaya satıldı bu, bugüne kadarki en büyük satıştır. Sonunda, birlikte çalışabilir pazaryerlerinde farklı oyunlardan ve evrenlerden sanal ürünler alıp satmak mümkün olacak. Böylece birisi, Decentraland dünyasında sanal arsalarını satabilir ve fonları örneğin Fortnite kaplamaları satın almak için kullanabilir. Kripto para birimleri, tüm sanal nesneler ve maddi olmayan öğeler NFT’ler olarak ifade edildiğinde, meta veri deposunda kullanılan tek yasal ödeme aracı haline gelebilir.

The Sandbox CEO’su ve kurucu ortağı Arthur Madrid; dijital varlıklara yüzlerce, binlerce ve muhtemelen milyonlarca dolar harcandığını söyleyerek “Bence bu varlıkları NFT haline getirmek, bir metaverse kripto yani NFT ekonomisi inşa etmek, mevcut dijital ekonominin üzerine yeni bir katman ekleyecek” diyor. Metaverse’in nasıl görüneceğini veya nihai formunun ne zaman geleceğini kimse tam olarak tahmin edemese de, kripto para birimlerinin büyümesi için önemi kesindir. Sanal gerçeklik gibi teknolojilerin gelişimini ve Facebook gibi mevcut endüstri liderlerinin dahil olma yollarını izledikçe, blok zinciri teknolojisindeki ve kripto para birimi sektöründeki gelişmeler, metaverse’ün geleceğini şekillendirmede eşit derecede önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor.

Metaverse Coin Nedir Nasıl Alınır?

Örneğin; Facebook Metaverse varlığını başka bir kripto ile satın almanız gerekiyorsa öncelikle Facebook Metaverse desteği sunan bir kripto cüzdanı oluşturmanız gerekir. Ardından birinci para birimini satın alır ve bunu, seçtiğiniz platformda Facebook Metaverse satın almak için kullanırsınız. Metaverse’de sadece alacağınız tüm varlıklarda yukarıda verdiğimiz Facebook örneğindeki gibi bir satın alma yolu izlemeniz gerekmekte.

Blok zinciri ağlarındaki metaverse projeleri, bölünebilir ve karşılıklı olarak değiş tokuş edilebilen tokenlar olan değiştirilebilir jetonlar tarafından desteklenmektedir. Bu jetonlar, sanal arazi veya avatarlar için kıyafetler gibi dijital varlıkları satın almak için kullanılır. Ayrıca diğer kripto veya para birimleri için de işlem görebilirler. Bazı metaverse kripto para birimleri, sahiplerinin paranın nereye yatırılması gerektiği veya hangi yeni özelliklerin ilk önce piyasaya sürüleceği gibi bir metaverse platformundaki kararlarda oy kullanmalarına da izin verir. Teorik olarak, dijital varlıkların değeri arttıkça ilişkili tokenlerin değeri de artacaktır. Ayrıca, Decentraland gibi bazı meta veri platformları, dijital varlıkları satın almak için kullanılan tüm MANA jetonlarını yakarak, bunları kalıcı olarak dolaşımdan kaldırıyor ve kalan jetonların değerini artırıyor.

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.