Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

NFT Mint Nedir, Mining Nasıl Yapılır?

NFT’ler; geniş bir kitleye hitap eden, kripto para meraklıları başta olmak üzere birçok insanda merak uyandıran, en gelişmiş kripto para ve blok zinciri konseptidir. NFT’lerin son zamanlarda müthiş bir şekilde değerlenmesi; NFT mint nedir, mining nasıl yapılır sorusunu da beraberinde getirdi. NTF’ler; yatırımcıları, dijital koleksiyoncuları ve içerik oluşturucularını NFT mint etmeye teşvik eder hale geldi. NFT mining gözümüzde büyüttüğümüz kadar teknik açıdan zor değil. NFT hakkında temel bilgilere sahip olunduğu takdirde, temel bilgisayar becerileriyle aslında herkes kendi NFT’sini mint edebilir.

NFT Mint Etmek Ne Demek?

Geldiğimiz günümüz koşullarında sürekli gelişen dijitalleşme, dijitalleştirilmiş sanat eserleri ve koleksiyon ürünlerine olan merakın ve talebin de artmasına yol açıyor. Blok zinciri teknolojisinin, kanıtlanmış bir sahiplik ve doğrulama sağlayan işlevleri, dijitalleştirilmiş ve nadir bulunan öğelerin blok zinciri üzerinde giderek artan bir şekilde geliştirilmesi NFT’lerin insanların gözdesi haline gelmesine neden oldu.

Bir NFT, bir token’ın benzersizliğini belirlemek için farklı bir token standardı kullanır yani görünüşteki benzerliklere rağmen, diğer token’lardan farklı bir standart kullanır. Blok zincirinin değişmez olması ve şeffaflığı; bir NFT’nin, orijinal yaratıcının, mevcut sahibin ve diğer benzersiz tanımlayıcıların takip edilmesine olanak sağlar. Tüm bu ayrıntılar halka açık bir defterde tutulur ve değistirilemez.

NFT; nadirliği korumak, dijital ve gerçek dünya varlıklarının sahipliğini oluşturmak için en ideal yöntemlerden biridir. Bu sebeple birçok sanatçı, ünlü ve dijital koleksiyoncu NFT’leri benimsemeye başlamıştır. İçerik oluşturucuları için NFT; sanat, müzik, video gibi satışlardan kazanç elde etmenin geleneksel yöntemlerinde bulunmayan bir esneklik düzeyi sunar.

NFT sayesinde bir içerik oluşturucu aracı bireylere ya da kurumlara gerek kalmadan doğrudan küresel pazara erişebilir. Bir diğer konu da, bir NFT’nin sahibi değiştiğinde NFT’nin yaratıcısına komisyon ödenmesidir. NFT oluşturucuları, sanat eserinin veya dijital öğenin sonraki satışlarından pasif gelir elde etmek için bir telif hakkı programlayabilir.

NFT’ler, sahte ürünleri önlemek ve satın alınan dijital öğelerin sahipliğini korumaya karşı bir sistem de sağlar. Birçok yatırımcı, NFT olarak satın alınan bir öğenin kopyalarını oluşturmanın mümkün olduğunu düşünse de, dijital cüzdanınızda tutulan bir NFT’nin orijinalliğinin korunması size ekstra kazanç sağlar. Nasıl ki dünyaca ünlü bir markanın ayakkabısının sahtesi, orijinal ürünün değerini düşürmez, bir NFT’nin sahtesi de orijinal ürünün değerini düşürmez.

NFT Nasıl Mintlenir?

Aslında NFT mining işlemi, bir borsada hesap oluşturmak ya da online sipariş vermek kadar kolay. Ethereum, Binance Smart Chain, Dapper Laps, Tron, Tezos, Cosmos gibi blok zincirleri NFT standartını destekleyen blok zincirleri arasında yer alıyor. ‍NFT’nizi bu blok zincirlerinden herhangi birinde mint ettikten sonra bunları başka bir blok zincirlerine transfer etmeniz ya da satmanız imkansızdır. Bu yüzden bir NFT yaratmayı düşünüyorsanız her bir blok zincirinin NFT yapısını ve size uygun olup olmadığını çok iyi araştırıp ona göre karar vermelisiniz.

Bugün NFT’ler için en popüler blok zinciri Ethereum’dur, onu işlem ücretleri konusunda daha düşük işlem ücretleri sunan Binance Smart Chain takip ediyor. Ethereum ve Binance Smart Chain, NFT’ler için en büyük pazarlara ev sahipliği yapıyor. NFT mint nedir, mining nasıl yapılır sorusu sizi bir NFT platformu seçmek zorunda da bırakacak. Ethereum blok zinciri bünyesinde,  OpenSea, Rarible ve Mintable  NFT platformları yer alıyor. Binance Smart Chain ise bünyesinde BakerySwap, Juggerworld ve Treasureland’ı barındırıyor.

Nasıl NFT Oluşturulur?

Ethereum blok zinciri üzerinde bir NFT mint etmek oldukça kolaydır ihtiyacınız olan tek şey, NFT’leri destekleyen bir Ethereum cüzdanı ve Ethereum odaklı NFT pazarında bir hesaptır. MetaMask ve Trust Wallet, NFT’lerle uyumlu cüzdanlar arasındadır. Eğer OpenSea’de NFT mining yapacaksanız, önce MetaMask üzerinde bir Ethereum adresi veya cüzdan oluşturmuş olmanız gerekir.

OpenSea platformunda, web sitesinin sağ üst köşesindeki Create butonuna tıklayın ve açılan pencerede MetaMask cüzdanınızı bağlayın. MetaMask cüzdanınızı bağladıktan sonra; ses, gif, sanat eseri veya desteklenen diğer dijital öğeler için dosyayı yükleyin. Dosyanızın adıyla beraber açıklamasını ekleyin ve sayfanın en üstüne bir başlık resmi yükleyin. Ekstra özelleştirmeleri de tamamladıktan sonra, NFT’yi mint etmek için Create butonunu tıklayın. Create butonuna tıkladıktan sonra cüzdanınızda NFT’nin oluşturulmasını onaylamanız gerekiyor. Onaydan hemen sonra, NFT’niz cüzdanınızda görünür. NFT’nizi oluşturduktan sonra, Edit butonuna tıklayarak oluşturduğunuz NFT’yi OpenSea NFT pazarında listeleyebilirsiniz. Ayrıca bu sayfa, sizi ödeme olarak almak istediğiniz ERC-20 token’ı seçebileceğiniz ve bir telif maddesi koyabileceğiniz sayfaya da yönlendirecektir.

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.