Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Sanatçılar Metaverse’de

Her alanda olduğu gibi sanat dünyasının her alanında da sanatçılar metaverse’de yerini almaya, etkinlik ya da konserler yapmaya başladı. Ülkemizde de ilk metaverse konseri 17 Ocak 2022’de çok sevilen söz yazarı ve yorumcu Kalben tarafından “Eski Dünyanın Yangını” isimli son albümünün tanıtım konseri olarak Decentraland metavers’ünde gerçekleştirildi. İlkini Travis Scott’ın gerçekleştirdiği metaverse konserlerine her geçen gün yerli ve tabancı birçok şarkıcı ve grubun konserleri de dahil olmaya başladı. Biz bu yazımızda daha çok müzik endüstrisi dışında kalan, görsel sanat dalları ile uğraşan sanatçıların metaverse’e dahil olmak için yaptıklarına göz atacağız.

Metaverse Dijital Sanat

Beeple olarak bilinen dijital sanatçı, Everydays parçasını Mart 2021’de 69.3 milyon dolara sattığında, NFT sanatı hakkındaki tartışma, göreceli belirsizlikten ana akıma sıçradı. Chainalysis tarafından hazırlanan bir rapora göre, yıl sonunda Ethereum’da basılan dijital sanatın toplam satışları 41 milyar doları aşmıştı. Diğer blok zincirlerinde basılan dijital koleksiyonların değeri bu rakama dahil edilmiş olsaydı, NFT sanat pazarının toplam değeri, aynı yıl yaklaşık 50 milyar dolar kazanan geleneksel sanat sektörüne eşit olabilirdi.

Patlama, dünyanın dört bir yanındaki sanatçılara fayda sağladı ve ticari sanat dünyasının koleksiyonerleriyle doğrudan bir ilişki kurmak için dağıtılmış bir küresel izleyici aracılığıyla kazançlı yeni fırsatlara erişmelerine izin verdi. Eserlerini NFT olarak basabilme yeteneği sanatçılara, ikinci el piyasalar aracılığıyla çalışmalarının gelecekteki tüm satışlarında önceden programlanmış ve otomatikleştirilmiş bir telif hakkı toplamalarını sağlayan blok zinciri etkin akıllı sözleşmelerle benzeri görülmemiş dijital mülkiyet hakları sağladı.

First Mint Fund Sanatçıları Destekliyor

NFT’ler içerik oluşturuculara büyük faydalar sağladı ancak aşması gereken bir engel var. Yerel para birimlerinin değerinin dolar karşısında sönük kaldığı ve bir Ethereum işleminin maliyetinin düşük olduğu Endonezya, Malezya ve Vietnam gibi ülkelerde özellikle zor olabilir. NFT içerik oluşturmaya başlamak için gereken gaz ücretleri, birçok içerik oluşturucu için ekonomik açıdan uygun değildir. Sanatçılar metaverse’de gaz ücretlerini karşılamaları için ETH sağlayarak ilk NFT’lerini basmalarına yardımcı olma misyonuna sahip First Mint Fund Türkçe adıyla İlk Akıl Fonu Mart 2021’de başlatıldı. Buradaki fikir, sanatçı bir kez ilk NFT’yi satıp gelir elde edebildiğinde, gelecekteki işlem ücretlerini karşılamak için kazançlarını yeniden yatırabilecek ve nihayetinde sanatlarıyla sürdürülebilir bir yaşam kazanmaya doğru ilerleyebilecektir.

Fon, başlangıçta yalnızca Filipinli sanatçılar içindi. Ancak alanı daha kapsayıcı hale getirmek amacıyla kısa süre sonra girişim; sanatçılar, grafik tasarımcılar, illüstratörler, animatörler, hareket tasarımcıları, müzisyenler ve daha fazlası gibi her türden yaratıcıyı kapsayacak şekilde genişletildi. Aynı zamanda Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Singapur, Tayland, Doğu Timor ve Vietnam da dahil olmak üzere Güneydoğu Asya’nın en uzak köşelerine kadar genişletildi.

Önde gelen NFT sanat koleksiyoncuları Gabby Dizon ve Colin Goltra tarafından kurulan, ilk olarak Decentraland’daki bir NFT sanat galerisi olan Narra Gallery aracılığıyla First Mint Fund’a 2.000$ bağışladı. First Mint Fund bugüne kadar 15.065 ETH topladı ve Filipinler, Endonezya, Malezya ve Singapur’dan toplam 95 sanatçının lansmanını yapmak için gaz ücretlerini finanse etti. Fona kayda değer bir katkıda bulunanlardan biri de, ilk NFT düşüşünden elde edilen gelirin bir kısmını sanatçılar metaverse’de yol alabilsin diye bağışlayan ve Black Eyed Peas’de apl.de.ap olarak bilinen Filipinli-Amerikalı rapçi Allan Pineda Lindo’ydu.

Related Posts

Leave a Reply

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.