Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
You have not selected any currencies to display

Metaverse ve Bankacılık

Metavers’ün gerçek dünyanın sanal bir kopyası olduğu düşünülürse, metaverse bankacılık sistemleri de meta evrenin olmazsa olmazı olacaktır. İlk atılımı gerçekleştiren dünya devi JPMorgan’ın ardından, yerli yabancı birçok banka metaverse’de şube açmaya hazırlanırken, sigorta şirketleri de meta evrendeki varlıklar için ürün geliştirmeyi planlıyor.

Metaverse Arsa Alımı

Yaşadığımız gerçek dünyada olduğu gibi meta evrende de ev, arazi ya da herhangi bir ürün alıp satabileceğiz. Akbank Marka ve İletişim Başkanı Beril Alakoç’a göre, 2020’de 173 milyar doları aşan metaverse ekonomisinin, son yıllarda öne çıkan metaverse platformları ve bu platformlara bağlı olan NFT’ler sebebiyle, 2026’da 400 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor. Haliyle diğer tüm sektörler gibi, bankalar ve finans şirketleri de bu yeni sanal gerçeklikteki yerlerini almak istiyorlar. Metaverse; bankalar, finans teknolojileri, yatırım şirketleri ve sigorta şirketlerine pazarlama ve dağıtım kanalı açısından yeni fırsatlar sağlayacak.

İsviçre’li bankacılık devi UBS’nin İngiltere CEO’su Beatriz Martin, Financial Times’a yaptığı açıklamada “İnsanlar ofise gelemiyorsa, sanal bir varlık yaratabilir miyiz? Orada bulunan araçlarla denemeler yapmayı düşünüyorum” demişti. Dünyanın en büyük dijital bankalarından Mercobank CEO’su Ramon Vincente de Vera’da 2021’in son günlerinde, şirketin NFT piyasasına giriş yapacağını duyurmuş ve “Bankamız metaverse trendine dahil olacak çünkü bu alan yaşam, seyahat ve iletişimi değiştirecek. Finans sektörü de böylelikle sonsuza kadar değişmiş olacak” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

shutterstock 746652745

Güney Kore’nin en büyük finans kuruluşlarından biri olan KB Kookmin Bank, müşterilerin başa takılan bir VR cihazı ile metaverse’deki bankacılık hizmetlerine erişmesini sağlamak amacıyla VR geliştirmeye başladı. Yatırım bankası Morgan Stanley’de yayınladığı raporda bir sonraki büyük yatırımlarının metaverse projeleri olacağını vurgulayarak bankacılık sektöründeki yeni trende dahil olduklarını ifade etmiş oldu.

Metaverse Türkiye

Dünya bankacılık ve finans sektöründe gelişmeler böyleyken ülkemizde neler oluyor finans kurumları metaverse yatırımlarına nasıl bakıyor ve meta evrende yerlerini alacaklar mı? Günümüzde bankacılık sektöründe tüm şirketler internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığıyla dijitalleşmeye geçip, yeni teknolojileri hali hazırda zaten kullanıyor bundan sonraki adım kuşkusuz metaverse dünyası olacaktır.

Metaverse’de her birimizi dijital avatarlarımız temsil edecek, VR gözlükler sayesinde fiziken şubeye gitmeden müşteri temsilcimiz ile görüşebileceğiz.

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Lüle, bugüne kadar gerçekleştirilen teknolojik gelişmeler ve dijital anlamdaki hızlı değişim sayesinde sektörün metavers’e kolay uyumlanacağını düşünüyor. Lüle’ye göre, belki de yakın zamanda bankacılık işlemlerinin çoğu dijital kanallar yerine metaverse’de hizmet veren sanal şubelerde gerçekleşecek. BDDK düzenlemesi ile dijital bankacılığın önünün açılması da sanal şubelere geçiş sürecinin ilk adımları olarak düşünülebilir. Metaverse’de her birimizi dijital avatarlarımız temsil edecek, VR gözlükler sayesinde fiziken şubeye gitmeden müşteri temsilcimiz ile görüşebileceğiz.

Yapı Kredi Bankası, World’ün 30.kuruluş yıldönümünde Vadaa ile NFT dünyasına giriş yapmıştı tabi o dönem birçoğumuz bunun NFT olduğunu hatta NFT’nin ne olduğunu bile bilmiyorduk. Yapı Kredi Bankası Kurumsal İletişim Direktörü Arda Öztaşkın, hızla dijitalleşen finans dünyasında metaverse’ün sınırları oldukça geniş olduğu için yaratacağı dönüşümü tahmin etmenin oldukça güç olduğunu düşünüyor. Öte yandan, dijital bankacılıkta olduğu gibi metaverse evreninde de müşterilere zaman ve mekan anlamında önemli özgürlükler sunacağına kesin gözüyle bakan Öztaşkın, “Müşterilere sunulacak avantaj ve kampanyalar bu doğrultuda şekillenecek. Yapı Kredi olarak biz de müşterilerimizin hayatlarını en yenilikçi çözümlerle kolaylaştırmak adına kurum kimliğimizin önemli bir parçası olan yenilikçi ruhumuzla geleceğin bankacılığını bugünden inşa etmeye devam edeceğiz” diyor.

banner

Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı BKM Express ve Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY markalarını hayata geçiren Dr.Soner Canko, metaverse’ün finansal hizmetlere gelen yoğun talebi karşılamak için önemli bir aşama olduğunu düşünüyor. Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, metaverse’ün şu anda teknoloji yatırımcılığında gündemde olduğunu söyleyerek “Gündemde olan konular genellikle aşırı bir beklenti yaratıyor. Bu noktada en etkili kullanım alanlarını tahlil etmek gerek. Metaverse’de tekelleşme potansiyeli olan girişimler, orta vadeli yatırımda ekonomik getiri sağlayacak” diyor. Bir Fintek şirketi olan Octet Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan’da metaverse’ün her sektörden işletme ve marka açısından faydalı olacağını, hatta ticaret ve fintek sektörü için doğabilecek yeni fırsatlara kapı açabileceğini düşünüyor.

Metaverse’de bankacılık işlemlerini, yatırım işlemlerini, alışverişleri, ürün satın almak ve oyun oynamak gibi diğer harcamaları blok zincir teknolojileriyle yani kripto paralar ile yapabileceğiz. Huobi Global Genel Müdürü Alphan Göğüş, metaverse’ün 2022 yılının en büyük teknoloji trendi olacağını düşünüyor. Bu sebeple Huobi Ventures 2021 yılı içinde ayırdığı 9 milyon dolarlık fonla GameFi ve metaverse dünyasına yatırım yaptı. Bu alandaki gelişmeler kripto paralar açısından pozitif gelişmeler sunacak gibi görünüyor. Metavers’e geçiş hazırlıkları ile birlikte gelecekte kripto para sektöründeki gelişmeler sadece Bitcoin’e endeksli kalmayacak.

Bitexen Teknoloji CEO’su Yahya Tuğyan Erdem, kripto para endüstrisinin yeni projeler ile her geçen gün daha da büyük bir ivme kazandığını ve metaverse’ü bu alanda son zamanların en popüler projelerinden biri haline getirdiğini düşünüyor. Erdem’e göre metaverse, gerçek dünyaya rakip bir sanal dünya yaratıyor.

Metaverse Bankacılık Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

Metaverse bankacılık hayatımızda çok şey değiştirecek. Avatarınız sanal ofisinizde sizin için çalışırken, siz işlerinizi yapabilecek ve sanal ortamda gezebileceksiniz. Bu sırada, metaverse’de şirketiniz için aradığınız ürünü NFT olarak inceleyip, şirketinizin sanal ofisinde çalışan satın alma yetkilisine NFT’sini beğendiğiniz ürünü satın alması için talep gönderebileceksiniz. Sanal ortamda siparişini verdiğiniz ürün fiziki olarak gerçek ortamda tarafınıza teslim edilecek. Gerçek dünya ile dijital dünya entegre bir şekilde çalışacak ve ödemeler de yine sanal platformlar üzerinden gerçekleşecek.

Ülkelerin mevcut para birimleri önemini yitirecek ve yeni dijital paralar kullanılacak. Finans sektöründeki aracılık maliyetleri azalacak. Metaverse’de var olmak için fintek’lerle çalışmanın önemi artacak. Metaverse’de ortak bir veri havuzu oluşacak ve markalar bu sisteme dahil olacak. Tıpkı dünyada olduğu gibi sanal dünyada da sigorta ürünlerine ihtiyaç duyulacak. Sanal gözlük ya da bileklik gibi artırılmış gerçeklik teknolojileri ile tüm finansal işlerimizi gerçek fiziki ortamda gibi halledecek, böylelikle kendimize zaman yaratabileceğiz.

Bankalar Müşterilerine Metaverse’de Neler Sunacak?

Metaverse bankacılık müşterilerine; sanal kampanyalar, promosyonlar, NFT ödülleri ya da sanal sosyal etkinliklere katılabilme gibi imkanlar sunabilecek. Pazarlama ve reklam stratejileri müşterilerin metaverse’de girdikleri salonlar ve davranışlarına göre yapılacak. Metaverse; arttırılmış gerçeklik, sanal asistan ve blok zincir teknolojilerinin finans alanında yerleşik hale gelmesini sağlayacak. Metaverse sayesinde daha büyük kitlelere, çok daha ekonomik maliyetlerle hizmet vermek mümkün olacak. Büyük veriler, yapay zeka teknolojileri ile işlenecek bu sebeple daha az insan emeği kullanılacak. Fiziksel kanallar, şubeler, ATM’ler yerlerini sanal dijital asistanlara bırakacak ve böylelikle tüm finansal varlıklarımız dijital varlık haline gelecek.

Related Posts

Leave a Reply

Son yazılar

Güney Kore Metaverse’de
Haziran 7, 2022By
Somnium Space
Mayıs 29, 2022By
Apexaverse
Mayıs 29, 2022By

Video Posts

You have not selected any currencies to display
You have not selected any currencies to display