Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.
metaverse-dunyasinda-sirketler

Metaverse Dünyasına Şirketler Ayak Uydurabilecek mi?

Metaverse dünyasına şirketler ayak uydurabilecek mi? noktasında, büyük teknoloji şirketlerinden herhangi birinin Metaverse tarafından dışarı atıldığını veya önemli bir rolden yoksun olduğunu hayal etmek zor.

Biz, Metaverse dünyasına şirketler ayak uydurabilecekmi diye düşüne duralım genel olarak konuşursak, metaveriyi oluşturan teknolojiler, sanal gerçekliği yani oynamadığınız zamanlarda bile var olmaya devam eden kalıcı sanal dünyalarla karakterize edilen dijital ve fiziksel dünyaların özelliklerini birleştiren artırılmış gerçekliği içerebilir. Ancak bu alanlara yalnızca VR veya AR aracılığıyla erişilmesini gerektirmez. Fortnite’ın PC’ler, oyun konsolları ve hatta telefonlar aracılığıyla erişilebilen yönleri gibi sanal bir dünya metaversal olabilir.

Metaverse; kullanıcıların mal yaratabileceği, satın alabileceği ve satabileceği dijital bir ekonomiye de dönüşüyor hatta meta veri deposunun daha idealist vizyonlarında birlikte çalışabilmenize, giysi veya araba gibi sanal öğeleri bir platformdan diğerine taşımanıza izin veriyor. Gerçek dünyada, alışveriş merkezinden bir gömlek satın alabilir ve ardından onu sinemada giyebilirsiniz. Şu anda çoğu platformun yalnızca tek bir platforma bağlı sanal kimlikleri, avatarları ve envanterleri var ancak bir meta veri deposu, profil resminizi bir sosyal ağdan diğerine kopyalayabileceğiniz kadar kolay bir şekilde her yere götürebilmenize olanak sağlayacak.

Metaverse-sirketler
  Metaverse-sirketler

Tüm bunların ne anlama geldiğini ayrıştırmak zor çünkü yukarıdakilere benzer açıklamalar duyduğumuzda “Bir dakika, bunlar zaten yok mu?” diyebiliriz. Örneğin World of Warcraft, oyuncuların mal alıp satabileceği kalıcı bir sanal dünyadır. Fortnite, konserler ve sergiler gibi sanal deneyimlere sahiptir. Bir Oculus kulaklığı takabilir ve kendi kişisel sanal evinizde olabilirsiniz. Bu noktada insanın aklına, “Metaverse gerçekten bu anlama mı geliyor?” “Yoksa sadece yeni tür video oyunları demek mi?” ya da “Metaverse dünyasına şirketler ayak uydurabilecek mi?” gibi sorular üşüşüyor.

Fortnite Metaverse, Google’da İnternet Demek Değildir

Fortnite’ın metaverse olduğunu söylemek Google’ın internet olduğunu söylemek gibi olur. Teorik olarak, Fortnite’ta sosyalleşmek, bir şeyler satın almak, öğrenmek ve oyun oynamak için büyük miktarda zaman harcasanız bile, bu mutlaka metaverse’ün tüm kapsamını kapsadığı anlamına gelmez. Öte yandan, Google’ın fiziksel veri merkezlerinden güvenlik katmanlarına kadar internetin bazı bölümlerini oluşturduğunu söylemek doğru olacağı gibi, Fortnite yaratıcısı Epic Games’in meta veri tabanının parçalarını oluşturduğunu söylemek de aynı şekilde doğrudur fakat bunu yapan tek şirket değildir. Bu çalışmanın bir kısmı Microsoft ve Facebook gibi teknoloji devleri tarafından da yapıldı ve bu çalışmayı yansıtmak için yakın zamanda Meta olarak yeniden adlandırıldı ancak biz hala isme tam olarak alışamadık. Nvidia, Unity, Roblox ve hatta Snap dahil olmak üzere diğer birçok çeşitli şirket, meta veri tabanına dönüşebilecek altyapıyı oluşturmak için çalışıyor.

Bu noktada, meta veri deposunun neyi gerektirdiğine dair tartışmalar sürüyor. Şu anda Metaverse dünyasında ne tür şeylerin var olduğuna dair belirsiz bir fikrimiz olmasına karşın, bu fikre şimdiye kadar hangi şirketlerin yatırım yaptığını biliyoruz ancak yine de bunun ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Facebook’un meta evrende tüm arkadaşlarımızı davet edebileceğimiz sahte evler yapabileceği ön görülürken, Microsoft yeni işe alınanları eğitmek veya uzaktaki iş arkadaşlarınızla sohbet etmek için sanal toplantı odaları yapabilir gibi düşünceler hakim.

Metaverse’ü kimin yöneteceği veya bizi oraya nasıl götüreceği konusunda güçlü inançlara sahip olmamız için belirsizliğini koruyor.

Meta’nın Metaverse Sunumu İlgi Çekiciydi

Meta’nın metaverse hakkındaki sunumu sırasında şirket, genç bir kadının kanepesinde otururken Instagram’da gezindiği ve bir arkadaşının dünyanın başka bir yarısında gerçekleşen bir konserin videosunu gördüğü bir senaryoyu gösterdi. Video daha sonra kadının Avengers tarzı bir hologramda göründüğü konsere geçti. Fiziksel olarak orada olan arkadaşıyla göz teması kurabiliyor, ikisi de konseri duyabiliyor ve sahnenin üzerinde havada asılı duran metinleri görebiliyordu. Bu harika görünüyor ancak gerçek bir ürünün veya hatta gelecekteki olası bir ürünün reklamını yapmıyor. Aslında bu bizi metaverse ile ilgili en büyük soruna getiriyor sonuçta, Metaverse’ü kimin yöneteceği veya bizi oraya nasıl götüreceği konusunda güçlü inançlara sahip olmamız için belirsizliğini koruyor. Belkide gerçekte Metaverse büyük olasılıkla birlikte çalışan ve birlikte çalışabilirliği kucaklayan farklı platformlar, yapılar ve teknolojilerden oluşan bir ağdan ortaya çıkıyor. Bugün internet, genellikle açık standartları ve protokolleri yeniden oluşturmaya veya sıfırlamaya bakan, kapalı, çoğunlukla tüketici odaklı hizmetlerle paralel olarak geliştiği nispeten dağınık bir sürecin bir ürünüdür.

banner

Metaverse’te Hızlı Hareket Eden Kazanacak

Metaverse dünyasına şirketler ayak uydurabilecek mi? noktasında, büyük teknoloji şirketlerinden herhangi birinin Metaverse tarafından dışarı atıldığını veya önemli bir rolden yoksun olduğunu hayal etmek zor. Metaverse pastayı çok fazla büyütmekle kalmayacak, aynı zamanda eğer gerçekleşecek büyük geçişlere yerleşik şirketler yanıt vermekte yavaş kalır veya sermayeleri kısıtlı olursa bu pastadan pay alamayabilir. Bu bakış açısıyla baktığımızda belkide pazar payları değişecek ve böylelikle Epic gibi bazı şirketler ön plana çıkacak. Aynı zamanda, Çin’in Metaverse’ünün batılı ülkelerden daha farklı ve merkezi olarak kontrol edilir olması muhtemeldir. Burada Çin’de piyasaya sürülen batı oyunlarının çoğunu ve ayrıca Japonya’nın Nintendo ve Square Enix oyunlarını da yayınlayan teknoloji ve medya holdingi Tencent, bariz bir güç. Şirket ayrıca Epic Games’in %40’ına da sahip olmasıyla sektörde devleşiyor.

Related Posts

Leave a Reply

Son yazılar

Güney Kore Metaverse’de
Haziran 7, 2022By
Somnium Space
Mayıs 29, 2022By
Apexaverse
Mayıs 29, 2022By

Video Posts

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.